Czy na złom można oddać samochód, który nie jest na chodzie?

Auta na złomie

Na złomowanie samochodu często decydują się kierowcy, których pojazdy uległy wypadkowi lub ich dalsza eksploatacja i naprawa są nieopłacalne. W dzisiejszym artykule sprawdzimy natomiast, czy na złom można oddać samochód, który nie jest na chodzie. Zapraszamy!

Złomowanie auta to proces, który należy przeprowadzić w legalnie działającej stacji demontażu pojazdów. Samodzielna rozbiórka auta jest nie tylko niebezpieczna dla niedoświadczonej osoby i środowiska naturalnego, lecz przede wszystkim nielegalna w świetle obowiązującego prawa. Tylko kasacja samochodu na złomowisku umożliwi wyrejestrowanie pojazdu oraz odzyskanie części opłaconej wcześniej składki z tytułu OC.

Kierowcy posiadający auto, które jest niesprawne, często zastanawiają się, czy kasacja pojazdu w takim przypadku jest opłacalna. Okazuje się, że jeśli samochód nie jest na chodzie, to przekazanie go do stacji demontażu pojazdów jest bardzo mądrym wyborem. Zyskujemy w ten sposób nie tylko zapłatę za przekazany złom, lecz również możliwość odzyskania części opłaconego ubezpieczenia. Pamiętajmy, że tylko w ten sposób legalnie wyrejestrujemy auto.

Jak przetransportować na złom auto, które nie jest na chodzie?

Kasacja samochodu, który nie jest na chodzie, stanowi dla wielu kierowców problem ze względu na konieczność organizacji transportu pojazdu na złom. W wielu przypadkach uszkodzenia są na tyle poważne, że holowanie również nie wchodzi w grę. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z profesjonalnych usług transportu autolawetą.

Warto wiedzieć, że stacja demontażu pojazdów Macii oferuje swoim klientom organizację bezpłatnego transportu auta na złom we własnym zakresie. Wystarczy zadzwonić do nas i umówić się na konkretny termin. Odbierzemy samochód z miejsca postoju czy garażowania albo wyznaczonego warsztatu samochodowego. Transport zepsutego auta na złomowisko samochodowe jest wykonywany bezpiecznie, profesjonalnie i – co ważne – bezpłatnie.

Samochody na złomie

Złomowanie niekompletnego auta

Możliwe jest również złomowanie niekompletnego auta, którego rzeczywista masa jest niższa niż pierwotne wartości widniejące w dowodzie rejestracyjnym. Oczywiście należy pamiętać, że waga pojazdu wpływa bezpośrednio na jego cenę na złomie. Jeżeli ciężar samochodu nie jest mniejszy od 90% wartości w dowodzie, to cena za kilogram waha się w przedziale od 0,50 zł do 1,20 zł za każdy kg masy pojazdu.

Jeżeli natomiast auto jest niekompletne, a jego waga jest niższa, niż 90% wartości podanej w dowodzie rejestracyjnym, to za każdy kilogram odejmowana jest kwota do 1 zł/kg brakującej wagi. Ostateczna stawka jest ustalana indywidualnie przez złomowisko samochodowe. Pamiętajmy jednocześnie, że zazwyczaj ubytek nie przekracza 200 kg. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że podane ceny są orientacyjne – wycena zależy od regionu i sytuacji na rynku.

Oddając pojazd na złom, można odzyskać część opłaconego ubezpieczenia OC!

Dużą korzyścią płynącą z oddania pojazdu na złom jest fakt, iż proces pozwoli Ci odzyskać część opłaconego przez Ciebie ubezpieczenia OC. Trzeba mieć oczywiście na uwadze, że w chwili złomowania pojazdu musi posiadać on aktualne ubezpieczenie – w przeciwnym razie nie tylko nie odzyskamy składki, lecz przede wszystkim narazimy się na dotkliwe kary. W 2022 roku kara za brak opłaconej składki wynosił nawet ponad 6000 zł.

Zanim odzyskamy składkę, musimy przeprowadzić prawidłowy proces kasacji pojazdu. W punkcie demontażu będziemy musieli przedstawić dowód tożsamości, kartę pojazdu (jeśli była wydana) oraz dowód rejestracyjny. Dopiero po legalnym zezłomowaniu powinniśmy skontaktować się z ubezpieczycielem – składamy odpowiednie pismo oraz dokumenty potwierdzające legalne wyrejestrowanie samochodu. Można to zrobić przez Internet.

Złomując samochód w stacji demontażu pojazdów Macii można wygrać nowe auto!

Doskonałą wiadomością dla wszystkich zainteresowanych złomowaniem samochodu w stacji demontażu pojazdów Macii jest fakt, iż współpracując z nami, można wygrać nowe auto! Jak to zrobić? Wystarczy, że skontaktujesz się z nami i zezłomujesz u nas kompletny pojazd – samochód osobowy, autobus, ciężarówkę czy sprzęt rolniczy. Pojazd musi posiadać wszystkie elementy – silnik, skrzynię biegów, fotele, akumulator, katalizator etc.

Nasza wielka loteria jest kierowana do wszystkich klientów mieszkających na terenie trzech województw – dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego. Wystarczy, że pobierzesz specjalny kupon loteryjny w dniu przekazania samochodu na złom. Wypełnij go i wrzuć do specjalnej urny w siedzibie naszej firmy, zlokalizowanej w Śmiłowie w gminie Poniec. Do wygrania nowy samochód oraz co miesiąc – wysokiej klasy rower miejski.

Dacia Duster - nagroda główna

Jak ważne jest, aby pamiętać o opłacaniu ubezpieczenia OC auta, które nie jest używane?

Wielu kierowców wciąż nie ma świadomości, jak ważne jest opłacanie ubezpieczenia OC auta, które nie jest aktualnie używane. Jeżeli auto jest uszkodzone i stoi cały czas w garażu, to wciąż ciąży na nim obowiązek opłacania składek ubezpieczeniowych. Właśnie dlatego niesprawne auto warto przekazać na złom, by nie płacić składek OC.

Brak uiszczenia opłaty z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC wiąże się z wysokim karami nakładanymi przez UFG (tzw. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Dotkliwe kary finansowe mogą sięgać nawet 6000 zł – taka kwota obowiązywała w 2022 roku. Jednocześnie trzeba pamiętać, że przekazując auto na złom, składka ubezpieczeniowa musi być opłacona.

Dobrą informacją jest to, że po prawidłowym i legalnym zezłomowaniu auta możemy odzyskać część składki OC, o czym pisaliśmy już wcześniej. W ten sposób zyskujemy nie tylko kwotę wynikającą z ceny przekazanego do złomowania pojazdu, lecz również zwrot części składki ubezpieczeniowej.

Jeżeli zdecydowałeś się na złomowanie auta i szukasz profesjonalnej stacji demontażu pojazdów, to skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i organizacji bezpłatnego transportu pojazdu autolawetą na złomowisko.

Źródła:


Loterie

Samochód na złom

MACII

Stacja demontażu pojazdów

Śmiłowo 29e, 64 - 125 Poniec
tel. 695 - 061 - 826
733 70 70 70
Sprzedaż części 570 572 522
e-mail: macii108@vp.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 17:00
Sobota: 7:00 - 13:00