Jak przebiega recykling auta oddawanego na złom?

Części samochodowe z recyklingu

Nieopłacalność dalszej eksploatacji, kosztowna naprawa czy chęć wymiany pojazdu na nowy to jedne z wielu powodów złomowania samochodu. W artykule opiszemy, jak przebiega recykling auta oddawanego do stacji demontażu pojazdów. Zapraszamy do lektury!

Kierowcy decydujący się na złomowanie auta mogą wiele zyskać. Właściciel pojazdu otrzymuje zarówno wynagrodzenie z tytułu przekazanego złomu, jak i możliwość odzyskania części opłaconej już składki ubezpieczenia OC. Kasacja auta to również decyzja proekologiczna. Podkreślmy, że prawidłowo przeprowadzony recykling samochodu pozwala na odzyskanie co najmniej 85% surowców, z jakich został zbudowany pojazd.

Bezpieczne złomowanie pojazdu pozwala na odzyskanie i późniejszy recykling surowców, z których zostały zbudowane opony, szyby samochodowe, gumowe i plastikowe elementy wnętrza oraz miedziana instalacja elektryczna. Umożliwia też odzyskanie platyny z katalizatora oraz stali i aluminium z części blacharskich.

Pamiętajmy jednocześnie, że legalny i bezpieczny recykling pojazdu może wykonać tylko profesjonalna stacja demontażu – nie możemy rozbierać auta samodzielnie!

W kolejnych sekcjach przedstawimy, jak krok po kroku wygląd proces złomowania samochodu oraz recykling auta.

1. Usuwanie akumulatora i poduszek powietrznych ze złomowanego auta

Wyzłomowanie samochodu w profesjonalnym punkcie kasacji pojazdów zaczyna się od usuwania akumulatora oraz poduszek powietrznych ze złomowanego auta. Akumulator stanowi ogniwo elektryczne wielokrotnego ładowania i w jego wnętrzu znajduje się wiele niebezpiecznych dla środowiska substancji. W przypadku jakiejkolwiek nieszczelności, elektrolit może wyciec i skazić glebę lub wodę. Dlatego tak istotny jest bezpieczny demontaż.

Stacja kasacji samochodów demontuje ogniwo, a następnie przechowuje akumulator samochodowy w sposób bezpieczny dla otoczenia i środowiska naturalnego. Recykling akumulatora jest przeprowadzany poza stacją demontażu pojazdów. Często auto szroty współpracują ze specjalistycznymi firmami, odbierającymi od nich ogniwa elektryczne celem utylizacji. Kolejny krok to demontaż poduszek powietrznych.

Akumulatory samochodowe ze złomowanych aut

2. Spuszczenie płynów eksploatacyjnych z recyklingowanego samochodu

Następny etap wyzłomowania auta to spuszczenie płynów eksploatacyjnych z recyklingowanego samochodu.

Podczas codziennej pracy pojazdu w obiegu jest szereg rozmaitych cieczy, odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu kierowniczego, chłodzenie silnika czy odpowiednie smarowanie jednostki napędowej. Płyny muszą być usunięte i składowane w sposób bezpieczny, gdyż stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Proces spuszczenia płynów eksploatacyjnych podczas szrotowania samochodu powinien zostać przeprowadzony przez profesjonalistów zajmujących się recyklingiem pojazdów. Do usunięcia i bezpiecznej utylizacji jest szereg płynów: olej silnikowy, olej w skrzyni biegów, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy, płyn wspomagania kierownicy, płyn do spryskiwaczy, czynnik chłodzący z klimatyzacji oraz oczywiście paliwo (olej napędowy lub benzyna).

W wielu przypadkach będzie też trzeba usunąć z instalacji gazowej paliwo LPG. Wszystkie spuszczone substancje są składowane w sposób niezagrażający środowisku i recyklingowane poza stacją demontażu pojazdów.

3. Demontaż sprawnych części złomowanego pojazdu

Nierzadko mamy do czynienia ze złomowaniem pojazdów nowych, które uległy wypadkowi, a ich naprawa jest nieopłacalna. Demontaż sprawnych części z nowego pojazdu przekazanego do szrotowania pozwala na ich późniejszą odsprzedaż przez skup złomu.

Elementy pojazdu w bardzo dobrym stanie technicznym są sprzedawane przez stację demontażu pojazdów w atrakcyjnych cenach – bardzo konkurencyjnych wobec fabrycznie nowych części z ASO.

Dzięki demontażowi elementów złomowanego pojazdu wyróżniających się bardzo dobrym stanem technicznym, przyczyniamy się do efektywnego wykorzystania potencjalnych odpadów. Oczywiście można byłoby je poddać recyklingowi, jednak w tej sytuacji dużo lepszym rozwiązaniem jest ich dalsza odsprzedaż przez stację demontażu. W ten sposób inni kierowcy mogą zyskać szybki dostęp do sprawdzonych części w przypadku nagłej awarii auta.

Felgi samochodowe z recyklingu

4. Wyjęcie ze złomowanego samochodu hybrydowego lub elektrycznego baterii

Na polskich drogach spotykamy coraz więcej samochodów hybrydowych oraz elektrycznych. Pojazdy należące do tej kategorii posiadają baterie, których użytkowanie, demontaż i utylizacja podlegają podobnym obostrzeniom, co tradycyjne akumulatory samochodowe.

Również demontaż baterii jest przeprowadzany przez pracowników auto złomu. Pamiętajmy jednak, że ich utylizacja oraz recykling są realizowane już poza złomowiskiem.

5. Rozbiórka recyklingowanego auta na elementy, które poddane zostaną recyklingowi

Ostatnim etapem rozbiórki jest demontaż elementów, które zostaną poddane recyklingowi. W tym kroku pracownicy złomu zajmują się wymontowaniem szyb, opon oraz elementów z tworzyw sztucznych. Przeprowadzany jest również demontaż wszystkich elementów metalowych: miedzianych, stalowych, aluminiowych oraz ołowianych. Wydobywana jest też bardzo wartościowa platyna z układu katalizatora samochodowego.

Recykling wszystkich wymienionych wyżej elementów odbywa się już poza stacją demontażu pojazdów. Złomowisko zajmuje się jedynie przyjęciem auta, formalnościami związanymi z przygotowaniem dokumentów dla właściciela oraz procesem rozbiórki.

Złomowanie samochodów

Jak wygląda złomowanie pojazdu od strony formalnej?

Jak wspomnieliśmy, pracownicy złomu zajmują się również formalnościami związanymi z oddaniem auta do stacji demontażu. Jak wygląda złomowanie pojazdu od strony formalnej?

Przede wszystkim właściciel musi przygotować niezbędne dokumenty: dowód tożsamości, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz aktualne ubezpieczenie OC, tablice rejestracyjne i umowę kupna-sprzedaży. W szczególnych przypadkach potrzebny będzie też wpis do CEIDG lub KRS. Pamiętajmy również o tym, że auto musi posiadać czytelny VIN.

Więcej informacji na temat złomowania pojazdu od strony formalnej można znaleźć w artykule: https://www.macii.pl/blog/zlomowanie-auta-jak-przebiega-procedura-zlomowania-samochodu-od-strony-prawnej-oraz-fizycznej/.

Stacja demontażu pojazdów Macii przeprowadza kasację aut w sposób profesjonalny i bezpieczny dla środowiska

Przedstawiliśmy najważniejsze zasady złomowania auta. Pamiętaj, że korzystając z usług stacji demontażu pojazdów Macii zyskujesz profesjonalne wsparcie w formalnościach oraz pomoc w odzyskaniu części opłaconej składki za ubezpieczenie OC. Nasz skup złomu oferuje też atrakcyjne ceny za złomowanie pojazdu oraz bezpłatny transport autolawetą.

Profesjonalny punkt kasacji pojazdów Macii organizuje także loterię dla klientów, w której możesz wygrać nowy samochód albo rower miejski. W ofercie naszego złomowiska samochodowego są również części ze złomowanych aut w bardzo dobrym stanie technicznym i atrakcyjnej ofercie cenowej.

Jeżeli szukasz wsparcia w złomowaniu swojego samochodu, to skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci w pozbyciu się niepotrzebnego pojazdu z zyskiem dla Ciebie!

Złomowisko samochodowe Macii

Loterie

Samochód na złom

MACII

Stacja demontażu pojazdów

Śmiłowo 29e, 64 - 125 Poniec
tel. 695 - 061 - 826
733 70 70 70
Sprzedaż części 570 572 522
e-mail: macii108@vp.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 17:00
Sobota: 7:00 - 13:00