Kiedy opłaca się uszkodzone auto oddać na złom, a kiedy lepiej jest próbować je naprawić?

Stare BMW E28

Powtarzające się usterki i kosztowne naprawy często skłaniają kierowców do zakupu nowego pojazdu i oddania starego auta na złomowisko samochodowe. W artykule opiszemy, kiedy opłaca się uszkodzone auto oddać na złom, a kiedy lepiej jest próbować je naprawić.

Eksploatacja samochodu wiąże się z ryzykiem awarii podzespołów albo uszkodzenia wskutek kolizji – niezależnie od tego, czy mówimy o pojazdach nowych czy używanych. Usterki silnika, skrzyni biegów czy instalacji elektrycznej to częste sytuacje, szczególnie w przypadku starszych aut.

Na złomowanie pojazdu decydują się również użytkownicy samochodów, których karoseria uległa korozji powierzchniowej, a naprawa blacharki jest nieopłacalna.

Dużym dylematem jest rozważanie, czy warto zdecydować się na złomowanie auta nowego, które uległo poważnej awarii z winy użytkownika (np. błędy eksploatacyjne czy użytkowanie w ekstremalnych warunkach). Podobnie w przypadku złomowania pojazdu nowego, lecz powypadkowego.

W takich sytuacjach należy sprawdzić, czy opłacalna będzie naprawa auta oraz czy prace naprawcze pokryje ubezpieczyciel, czy też lepiej będzie oddać auto na szrot.

Auto szrot Macii

Kiedy lepiej próbować naprawiać auto, które uległo awarii?

We wstępie artykułu rozważaliśmy, czy i kiedy kierowcy oraz właściciele pojazdów mogą rozważać pomiędzy przekazaniem auta do stacji demontażu pojazdów, a naprawą samochodu. Poniżej kilka przypadków, kiedy lepiej jest spróbować naprawić auto.

Koszt naprawy auta jest niewielki

Pierwsza sytuacja, kiedy naprawa pojazdu jest lepszym pomysłem, niż kasacja samochodu to przypadek, gdy koszt naprawy auta jest naprawdę niewielki. W praktyce należy porównać cenę koniecznych prac naprawczych z kosztem zakupu nowego pojazdu, odejmując od niego zysk ze złomowania.

Pamiętajmy, że w zależności od specyfiki awarii może zajść konieczność transportu samochodu autolawetą, co również podnosi cenę naprawy auta.

Jednocześnie należy dodać, że wiele stacji demontażu pojazdów działających na terenie naszego kraju również nalicza dodatkowe opłaty za organizację transportu uszkodzonego samochodu na lawecie. Jednym z wyjątków jest nasz profesjonalny auto szrot Macii, działający na terenie Śmiłowa w okolicach Leszna. Wspomniane złomowisko samochodowe oferuje kompleksową obsługę klienta wraz z bezpłatnym transportem autolawetą.

Samochód jest zabytkowy

Kolejny przykład sytuacji, kiedy złomowanie pojazdu nie jest najlepszym wyborem, to oczywiście przypadek, gdy samochód jest zabytkowy. Miłośnicy starszych youngtimerów czy oldtimerów doskonale wiedzą, jaki potencjał – również finansowy – drzemie w zabytkach motoryzacji.

Większość z nich traktuje kilkudziesięcioletnie auto jako dziedzictwo – obiekt, o który należy dbać. Właściciele nie wyobrażają sobie złomowania zabytkowego auta.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami 30 letniego samochodu (a nawet starszego!) w dobrym, jak na swój wiek, stanie technicznym, to zdecydowanie odradzamy jego złomowanie i demontaż w punkcie kasacji samochodów.

Starsze pojazdy, które dla nas mają niską wartość użytkową, dla kogoś mogą stanowić unikatową wartość sentymentalną. Mimo że dla nas naprawa zabytkowego auta będzie nieopłacalna, to możemy je sprzedać w bardzo dobrej cenie.

Samochód pomimo wieku ma dobry stan techniczny i rzadko się psuje

Jak wspomnieliśmy wyżej starsze auta, pomimo swojego wieku mogą mieć unikatową wartość zabytkową. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku popularniejszych modeli pojazdów.

Jeżeli samochód, pomimo wieku, jest w dobrym stanie technicznym i rzadko się psuje, to nieracjonalne byłoby się go pozbywać. W przyszłości taki pojazd może oczywiście zyskać na wartości jako motoryzacyjny zabytek, jeżeli tylko będziemy dbali o jego stan techniczny.

Argumentem przemawiającym za naprawą samochodu, który mimo swojego długiego wieku rzadko się psuje, jest również aspekt ekonomiczny. Złomowanie takiego pojazdu i zakup nowszego, lecz używanego, może być kompletnie nietrafioną decyzją.

Praktycznie nigdy nie mamy pewności, że używane auto będzie mniej awaryjne, niż aktualnie posiadane. Ponadto często naprawa takiego pojazdu jest wyraźnie tańsza, niż naprawa nowego samochodu.

Kiedy oddanie zepsutego auta na złom jest lepszym rozwiązaniem?

Powyżej przytoczyliśmy trzy sytuacje, które skłaniają posiadacza samochodu do jego naprawy lub odsprzedaży, zamiast przekazania do punktu kasacji pojazdów. Poniżej przedstawiamy cztery przypadki, kiedy oddanie zepsutego auta na złom jest lepszym rozwiązaniem.

Koszt naprawy samochodu przekracza jego wartość

Z doświadczenia wiemy, że jednym z najczęstszych przypadków złomowania pojazdu jest sytuacja, kiedy koszt naprawy samochodu przekracza jego wartość. Wówczas przekazanie go na złomowisko samochodowe jest racjonalną i ekonomicznie uzasadnią decyzją.

Legalnie działająca stacja demontażu pojazdów pomoże nam w realizacji procesu złomowania i przekaże niezbędne dokumenty, potrzebne do wyrejestrowania auta w urzędzie miejskim.

Warto wspomnieć, że przekazanie auta na szrot pomoże nam nie tylko w legalnym wyrejestrowaniu samochodu w wydziale komunikacji, lecz również odzyskaniu części składki OC.

Ubezpieczyciel musi jednak otrzymać od nas komplet niezbędnych dokumentów. Jeżeli nie dopełnimy obowiązków, to zostanie naliczona kolejna składka ubezpieczeniowa. Nawet jeśli przeprowadziliśmy złomowanie samochodu w punkcie kasacji pojazdów.

Auto psuje się bardzo często i jest niepewne

Nikt z nas nie lubi przykrych niespodzianek podczas weekendowej podróży za miasto. Podobnie, jeśli prowadzimy firmę, a samochód czy flota pojazdów stanowi jeden z filarów naszej działalności.

Jeżeli auto psuje się często i jest niepewne, to zdecydowanie powinniśmy rozważyć jego sprzedaż lub złomowanie. Pamiętajmy, że niesprawny samochód stanowi niebezpieczeństwo dla kierowcy, współpasażerów oraz innych użytkowników dróg.

Kolokwialnie ujmując – niepewnym autem strach odjechać daleko od domu czy wybrać się w dłuższą podróż służbową!

Nawet jeśli liczymy na łut szczęścia, to warto uwzględnić ukryte koszty eksploatacji awaryjnego samochodu, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Do takich kosztów można zaliczyć potrzebę holowania czy transportu lawetą z miejsca oddalonego o kilkaset kilometrów od miejsca stałego garażowania.

Przez zły stan techniczny auto jest niebezpieczne

W poprzednim podpunkcie wspomnieliśmy, że jeśli auto jest awaryjne, niesprawne i często się psuje, to może stanowić realne zagrożenie na drodze. Zapamiętajmy – przez zły stan techniczny auto jest po prostu niebezpieczne!

Podróżowanie takim pojazdem stanowi realne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Każda usterka w dowolnym z układów – hamulcowym, kierowniczym czy elektrycznym – dyskwalifikuje pojazd z normalnej eksploatacji.

Powyższy akapit wydaje Ci się przesadzony? Wyobraź sobie, że pada deszcz albo panuje gęsta mgła, a światła stopu czy kierunkowskazy Twojego samochodu nie działają prawidłowo. Ograniczona widoczność sprawia, że jadący za Tobą kierowcy mogą nie być świadomi wykonywanych przez Ciebie manewrów, a Ty narażasz ich życie i zdrowie.

Reasumując – zły stan techniczny dyskwalifikuje pojazd z użytkowania. Jego miejsce jest na szrocie!

Samochód może nie przejść przeglądu technicznego w stacji kontroli pojazdów

Nie zapominajmy o jeszcze jednej okoliczności – jeżeli samochód może nie przejść przeglądu w stacji kontroli pojazdów, a naprawa czy próba sprzedaży nie ma sensu. To ważna informacja dla osób, których samochód jest w nienajlepszym stanie technicznym.

Brak przeglądu uniemożliwia samodzielny przyjazd autem na złomowanie. W efekcie niejednokrotnie konieczny będzie płatny transport specjalną autolawetą.

Pamiętajmy, że poruszanie się samochodem bez aktualnego przeglądu technicznego naraża nas na odpowiedzialność karną i finansową. Musimy mieć na uwadze, że jeśli auto nie może przejść przeglądu, to są ku temu uzasadnione przesłanki, które dyskwalifikują pojazd z użytkowania. Poruszanie się nim po drogach publicznych jest nieodpowiedzialne. Auto może także stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Stacja demontażu pojazdów Macii

Stacja demontażu pojazdów Macii oferuje darmowy transport uszkodzonych aut na złomowisko samochodowe

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, współpracując z naszą stacją demontażu pojazdów, zyskujesz nie tylko profesjonalną obsługę. Auto szrot Macii oferuje darmowy transport uszkodzonych aut na złomowisko samochodowe. Przewóz odbywa się we wcześniej ustalonym terminie przy użyciu nowoczesnej i bezpiecznej autolawety.

Kierowcy, którzy zdecydują się na skorzystanie z usług naszego złomowiska pojazdów, mogą także wziąć udział w loterii!

Do wygrania w konkursie są atrakcyjne, wartościowe nagrody – wysokiej klasy rowery oraz nowe auta miejskie. Więcej szczegółów znajdziecie na naszej stronie internetowej w zakładce „Loterie”.

Jeżeli szukasz zaufanego złomowiska samochodowego, to pamiętaj, że stacja demontażu pojazdów Macii koło Leszna oferuje legalne złomowanie aut oraz bezpłatny transport samochodu autolawetą. Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możesz zyskać!

Źródła:

https://samnaprawiam.com/kiedy-naprawiac-stare-auto-a-kiedy-lepiej-oddac-je-na-zlom.html

https://www.macii.pl/blog/ile-mozna-zarobic-oddajac-auto-na-zlom/

https://rankomat.pl/samochod/jak-zezlomowac-samochod


Loterie

Samochód na złom

MACII

Stacja demontażu pojazdów

Śmiłowo 29e, 64 - 125 Poniec
tel. 695 - 061 - 826
733 70 70 70
Sprzedaż części 570 572 522
e-mail: macii108@vp.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 17:00
Sobota: 7:00 - 13:00