Na czym polega demontaż samochodów (złomowanie samochodów)? Jak pozbyć się samochodu krok po kroku i odzyskać składkę OC?

Zezłomowane samochody

Czas eksploatacji Twojego samochodu dobiega końca, a jego naprawa nie jest już opłacalna? To czas na przekazanie pojazdu do stacji demontażu! W artykule sprawdzimy, na czym polega demontaż oraz jak łatwo i legalnie pozbyć się samochodu krok po kroku, odzyskując składkę za ubezpieczenie OC. Zapraszamy do lektury!

Nieopłacalność dalszej eksploatacji, koszty naprawy przewyższające wartość samochodu powypadkowego czy po prostu chęć zmiany starego pojazdu osobowego na nowy – to jeden z wielu powodów, dla których ludzie decydują się na zezłomowanie i wyrejestrowanie samochodu.

Zanim zdecydujemy pozbyć się auta i przekazać je do stacji demontażu, powinniśmy wiedzieć, jak wygląda proces złomowania. W kolejnych akapitach opiszemy go szerzej krok po kroku!

Etapy demontażu samochodów

Zanim właściciel samochodu będzie mógł złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu i wycofanie go z użytku, przekazana maszyna musi zostać prawidłowo zważona i zdemontowana. Poniżej przedstawiliśmy poszczególne etapy tego procesu.

 • Ważenie pojazdu w punkcie demontażu posiadającym zezwolenie Marszałka Województwa i usunięcie poduszek powietrznych.
 • Opróżnienie baku paliwa i zbiorników płynów eksploatacyjnych oraz czyszczenie klimatyzacji z czynnika chłodzącego.
 • Demontaż akumulatora, suwanie katalizatora, filtrów oleju, szyb i opon.
 • Demontaż wyposażenia i elementów zawierających rtęć.
 • Po pełnym zdemontowaniu wszystkich części pracownicy przechodzą do segregacji. Dzięki temu niektóre z nich można sprzedać ponownie albo poddać procesowi recyklingu.

Warto wspomnieć, że wiele pojazdów przekazywanych w dobrym stanie technicznym posiada części, które z powodzeniem można wykorzystać ponownie. Piszemy o tym w kolejnej sekcji.

W pełni sprawne części złomowanych samochodów trafiają do sprzedaży dzięki czemu mogą być wykorzystane ponownie

To właśnie demontowane pojazdy są źródłem używanych, lecz w pełni sprawnych części, które właściciele innych pojazdów mogą potem kupić w punkcie złomowania. Takie komponenty są doskonałą cenowo alternatywą dla nowych elementów. Jakie części mogą trafić do ponownej sprzedaży?

Przede wszystkim różnego rodzaju podzespoły mechaniczne oraz elementy układu elektrycznego i części blacharskie. Do takich komponentów należą m.in. reflektory, felgi, błotniki, części wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania oraz różnego rodzaju elementy układu napędowego czy wyposażenia wnętrza. Na złomowisku samochodowym Macii można kupić w pełni sprawne części z pojazdów przekazywanych do kasacji.

Części samochodowe z demontażu

Płyny eksploatacyjne, opony i inne części wraku nie nadające się do sprzedaży są podawane recyklingowi

Oczywiście nie wszystkie elementy mogą zostać ponownie wprowadzone do obiegu przez złomowisko i sprzedane jako używane części zamienne. Na szczęście płyny eksploatacyjne, opony oraz inne części wraku – zarówno metalowe, jak i plastikowe – mogą zostać przekazane do recyklingu. W ten sposób można odzyskać wykorzystane do ich produkcji surowce i ponownie je wykorzystać, co jest zgodne z założeniami gospodarki cyrkularnej.

Legalny demontaż pojazdu odbywa się w ekologiczny sposób bez zanieczyszczania powietrza oraz gruntu

Warto wspomnieć, że sam proces legalnej rozbiórki pojazdów jest prowadzony w bezpieczny dla środowiska i ekologiczny sposób, nie powodując zanieczyszczania powietrza czy gruntu. Zachowanie specjalnych procedur oraz zastosowanie wyspecjalizowanych narzędzi sprawia, że proces utylizowania samochodu nie powoduje zagrożenia wyciekiem groźnych substancji do gleby oraz wód, pozwalając na bezpieczne pozbycie się starego pojazdu.

Co należy zrobić przed oddaniem auta na złom?

Bardzo ważnym elementem całego procesu jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji przed oddaniem pojazdu na złomowisko. Jakie dokumenty należy mieć ze sobą?

 • Dokument tożsamości – dowód osobisty lub innego rodzaju dokument potwierdzający tożsamość człowieka, który zamierza oddać pojazd do kasacji.
 • Dowód rejestracyjny – jeżeli takowy został zabrany przez policję, należy mieć ze sobą notatkę od funkcjonariusza. W przypadku zagubienia – należy najpierw złożyć wniosek o wydanie duplikatu w odpowiednim Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta.
 • Karta pojazdu – jeśli taki dokument został wcześniej wydany, to również musimy mieć go ze sobą. W przypadku jego zagubienia, konieczne będzie wypełnienie stosownego oświadczenia o tym fakcie.
 • Aktualne i opłacone OC – składka ubezpieczeniowa musi być opłacona aż do dnia wyrejestrowania maszyny. Oddając pojazd do kasacji, należy okazać aktualną polisę, a wcześniej opłacić zaległości. Brak polisy sprawia, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nałożyć na właściciela wysoką karę finansową.
 • Tablice rejestracyjne – nie muszą być zamontowane na samochodzie, ale w przypadku ich braku, należy wypełnić stosowne oświadczenie o kradzieży lub zagubieniu.
 • Umowa kupna-sprzedaży – oczywiście, jeżeli nie przerejestrowaliśmy wcześniej samochodu, to konieczne będzie przedstawienie umów, potwierdzających ciągłość transakcji oraz ich legalność.
 • W przypadku rejestracji „na firmę” – wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Opłacone OC i powyższa dokumentacja to nie wszystko! W szczególnych przypadkach, potrzebne będzie okazanie upoważnienia z podpisem właściciela, jeżeli osobą złomującą nie jest faktyczny posiadacz maszyny. Ponadto jeżeli pojazd ma kilku właścicieli i nie będą oni obecni przy kasacji, to również należy posiadać stosowne upoważnienia. Pamiętajmy też koniecznie o sprawdzeniu, czy samochód ma czytelny numer VIN!

Czy można zezłomować pojazd, który nie jest na chodzie?

Tak! Na naszym złomowisku możesz z powodzeniem zezłomować pojazd, który nie jest już na chodzie i jego transport do miejsca demontażu byłby problematyczny. U nas nie tylko przyjmiemy Twój wyeksploatowany egzemplarz, lecz również zajmiemy się bezpiecznym transportem z miejsca postoju lub garażowania – całkowicie za darmo! Macii oferuje bezpłatny transport pojazdu od klienta przy pomocy profesjonalnej autolawety.

Stare Audi

Złomowanie samochodu niekompletnego lub zmodyfikowanego - czy jest to możliwe?

Można, jednak należy pamiętać, że za każdy brakujący kilogram wagi pojazdu w stosunku do wartości zapisanej w dowodzie rejestracyjnym, firma złomująca ma prawo naliczyć stosowną opłatę. Dotyczy to przypadków, gdy masa jest mniejsza niż 90% oryginalnej wagi danego modelu. Opłata nie może jednak przekroczyć więcej, niż 10 zł za każdy kilogram brakującej masy i jest ona odliczana od wynagrodzenia przekazywanego właścicielowi.

Kasacja motocykli, ciężarówek, autobusów, traktorów oraz sprzętu rolniczego

Czasem osoby będące właścicielami powypadkowych, wyeksploatowanych motocykli, ciężarówek, autobusów, traktorów oraz sprzętu rolniczego mają problem z pozbyciem się zużytej maszyny. Złomowisko samochodowe Macii wykonuje profesjonalną i legalną kasację wymienionych wcześniej pojazdów. Dodatkowo zapewniamy wsparcie w przetransportowaniu maszyny do miejsca demontażu.

Złomowanie autobusów

Jak i kiedy wyrejestrować auto w Wydziale Komunikacji po oddaniu go na złom? Jakie zaświadczenie jest do tego potrzebne?

Samochód można wyrejestrować dopiero po oddaniu go na złomowisko i otrzymaniu niezbędnych zaświadczeń. Aby zgłosić wyrejestrowanie należy udać się do Wydziału Komunikacji zgodnego z miejscem zamieszkania, wypełnić odpowiedni formularz oraz wnieś stosowaną opłatę.

Pamiętaj, by złożyć wniosek maksymalnie w ciągu 30 dni od momentu przekazania samochodu na złomowisko. W przeciwnym razie grozi Ci kara w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych z tytułu niedotrzymania terminów ustawowych.

Jak i kiedy ubiegać się o zwrot polisy OC ze starego samochodu?

Przede wszystkim pamiętaj, że zgłoszenie wyrejestrowania samochodu w ubezpieczalni pozwoli uniknąć konieczności opłacania składki na kolejny rok. Co więcej, przysługuje Ci prawo do ubiegania się o zwrot stosownej, niewykorzystanej części polisy OC za ubezpieczenie starego samochodu. Jak to zrobić?

Należy skontaktować się z ubezpieczycielem, wypełnić odpowiedni wniosek oraz dostarczyć go wraz z wymaganymi dokumentami. Warto dodać, że coraz częściej wszystkie formalności można załatwić całkowicie zdalnie poprzez internetowy system obsługi klienta.

Co jeszcze warto wiedzieć o złomowaniu i wyrejestrowywaniu pojazdów?

Musisz mieć świadomość, że samodzielne próby rozebrania i zezłomowania samochodu są nielegalne, niebezpieczne i groźne dla środowiska naturalnego. Podejmując się samodzielnej rozbiórki narażasz się na wysokie kary finansowe, a nawet więzienie. Ponadto bez odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi, rośnie zagrożenie wypadkiem podczas pracy. Dodatkowo płyny eksploatacyjne mogą zanieczyścić glebę oraz wody gruntowe.

Przekazanie starego pojazdu na złomowisko samochodowe, posiadające zezwolenie na działalność od Marszałka Województwa, to bardzo dobra decyzja! W ten sposób maszyna zostanie bezpiecznie rozebrana, usunięte zostaną niebezpieczne substancje, a elementy, które można poddać recyklingowi, trafią do odpowiedniego zakładu przetwarzania.

Macii wykonuje kasację samochodów, motocykli, ciężarówek, autobusów, traktorów oraz maszyn rolniczych

Specjalistyczna kasacja pojazdów w Macii to nie tylko samochody osobowe, lecz również możliwość oddania do rozbiórki szeregu innego rodzaju maszyn. Wśród nich warto wspomnieć o możliwości kasacji motocykli, samochodów dostawczych, kamperów, dużych VAN-ów, ciężarówek oraz TIR-ów, busów i autobusów, a także traktorów, ciągników i innych maszyn rolniczych.

Nasza stacja kasacji pomoże w pozbyciu się każdego rodzaju pojazdu – kompletnego, jak i niekompletnego. Współpracujemy zarówno z osobami indywidualnymi, jak i właścicielami floty oraz instytucjami.

Samochody na złomie

Auto szrot Macii oferuje także sprzedaż części zamiennych z aut oddawanych na złom

Nasz profesjonalny szrot Macii oferuje klientom również sprzedaż części zamiennych z aut przekazywanych na złomowisko samochodowe. Jakie używane części samochodowe czekają na klientów Macii?

 • Silniki samochodowe, elementy układu napędowego, skrzynie biegów oraz elementy układów przekładniowych i elementy układu wydechowego.
 • Komponenty do układu amortyzacji i zawieszenia: sworznie, sprężyny, amortyzatory, łożyska kół, tuleje czy końcówki drążka kierowniczego.
 • Części elektroniczne, takie jak radia samochodowe, głośniki, radioodtwarzacze CD, obrotomierze, prędkościomierze, sterowniki, czujniki oraz komputery pokładowe.
 • Szyby, lusterka, elementy karoserii samochodowej, zderzaki, reflektory oraz części wyposażenia wnętrza, a także alufelgi i felgi stalowe.
 • Oferujemy wszystkie części do konstrukcji rozmaitych marek: Fiata, Opla, BMW, Renault, Mercedesa, Dacii, Toyoty, Hondy czy Daihatsu.

Zakup używanych części samochodowych na szrocie Macii to doskonała alternatywa cenowa dla zamówienia drogich elementów w punkcie ASO. Części są często dostępne „od ręki” bez potrzeby długiego oczekiwania na realizację zamówienia.

Felgi w auto szrocie

Stacja demontażu pojazdów Macii organizuje loterię, w której można wygrać nowe auto! Sprawdź, jak spełnić wymagania wzięcia udziału w tym konkursie!

Przekazujesz do kasacji niesprawny pojazdu i wyjeżdżasz ze złomowiska całkowicie nowym? Właśnie takie niespodzianki czekają na klientów naszego złomowiska samochodowego Macii w gminie Poniec koło Leszna.

Aby wziąć udział w loterii, wystarczy skorzystać z naszych usług, przekazując na złomowisko kompletny pojazd – ciężarówkę, pojazd dostawczy lub osobowy, maszynę rolniczą albo busa. Pojazd powinien posiadać wszystkie elementy: silnik, skrzynię biegów, katalizator, fotele, akumulator oraz koła.

W kolejnym kroku musisz wypełnić specjalny kupon loteryjny i wrzucić go do dedykowanej, zabezpieczonej urny w siedzibie Macii na terenie miejscowości Śmiłowo koło Ponieca. Dodajmy, że poza nagrodą główną – nowym samochodem osobowym – czekają na Ciebie również nowoczesne i niezawodne rowery miejskie.

Jeżeli planujesz przekazanie starego pojazdu do stacji demontażu, to skontaktuj się z nami! Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały proces i doradzimy, jak odzyskać niewykorzystaną część składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Dacia Duster - nagroda główna w loterii Macii

Loterie

Samochód na złom

MACII

Stacja demontażu pojazdów

Śmiłowo 29e, 64 - 125 Poniec
tel. 695 - 061 - 826
733 70 70 70
Sprzedaż części 570 572 522
e-mail: macii108@vp.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 17:00
Sobota: 7:00 - 13:00