Oddanie starego auta na złom – kiedy jest to bardziej opłacalne, niż próba jego sprzedaży?

Stare auto

Oddanie starego samochodu na złom, może być bardziej opłacalne, niż próba jego sprzedaży. Czy warto skorzystać z usług stacji demontażu pojazdów lub złomowiska samochodowego? W artykule przedstawimy zalety przekazania auta do punktu kasacji samochodów Macii.

Codzienne użytkowanie pojazdów osobowych, ciężarowych czy dostawczych nieuchronnie przybliża je do kresu żywotności. W niektórych sytuacjach opłacalny jest generalny remont silnika czy serwis skrzyni biegów, co pozwala na eksploatację samochodu przez kilka kolejnych lat. Często jednak użytkownicy stają przed wyborem – oddać auto do punktu złomowania samochodów, a może spróbować je sprzedać za pośrednictwem portalu z ogłoszeniami.

Próba sprzedaży stosunkowo nowego auta poprzez serwis ogłoszeniowy może być bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż oddanie go do stacji demontażu pojazdów. Szczególnie, gdy samochód nie posiada znaczących uszkodzeń.

W przypadku starego pojazdu albo samochodu zniszczonego wskutek poważnej kolizji, oddanie go na auto szrot to często jedyna możliwa droga pozbycia się wysłużonej maszyny i odzyskania równowartości przekazanego złomu.

Sprzedaż mocno zużytego auta może być angażująca i trwać bardzo długo

Od wielu lat jesteśmy silnie związani z branżą motoryzacyjną i wiemy, że sprzedaż mocno zużytego auta, może być angażująca i trwać bardzo długo. Coraz łatwiejszy dostęp do rozmaitych metod finansowania zakupu nowych samochodów sprawia, że ludzie rzadko decydują się na kupno starego pojazdu.

Dodajmy, że możliwości, jakie oferuje wynajem długoterminowy, powodują, iż kierowca nie musi kupować pojazdu, by go użytkować.

Wystawienie mocno wyeksploatowanego samochodu na sprzedaż to proces angażujący czasowo. Pojazd musi zostać odpowiednio przygotowany do sprzedaży, umyty i wysprzątany w środku. Kolejny etap to wykonanie atrakcyjnych fotografii.

Ważna uwaga – jeżeli zlecimy sesję zdjęciową profesjonalnemu fotografowi, który poprawi wygląd zdjęć, to może się okazać, że osoby zachęcone ładnymi zdjęciami, podczas oględzin szybko zrezygnują z zakupu.

Już na etapie przygotowania ogłoszenia, musimy zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Psychologia zakupowa konsumentów nie jest naszym sprzymierzeńcem. Jeżeli zatem nasze stare auto nie jest unikatowym oldtimerem w doskonałym stanie technicznym, to odradzamy próbę jego sprzedaży. Dużo łatwiej i szybciej (a czas to pieniądz!) będzie skorzystać z usług, jakie oferuje profesjonalny auto złom, taki jak złomowanie pojazdów Macii.

Oddanie auta na złom przebiega sprawnie

W przeciwieństwie do wystawienia samochodu na sprzedaż i potrzeby kontaktu z wieloma zainteresowanymi osobami, oddanie auta na złom przebiega sprawnie. Oczywiście wszystko zależy od podejścia właścicieli danego punktu.

Zdecydowanie zalecamy wcześniejszą weryfikację miejsca, do którego chcemy oddać samochód. Wyłącznie legalnie działająca stacja demontażu pojazdów, umożliwi bezpieczną sprzedaż i wyrejestrowanie auta.

Korzystając z profesjonalnych usług złomowiska samochodowego, takiego jak kasacja samochodów i auto złom Macii, mamy pewność, że proces przebiegnie sprawnie. Otrzymamy wszelkie dokumenty potrzebne do wyrejestrowania pojazdu z ewidencji oraz wypowiedzenia umowy na OC.

Zazwyczaj będziemy mogli odzyskać również część składek na ubezpieczenie. Dobry auto szrot wyręczy nas też w transporcie samochodu do miejsca złomowania.

Złomowisko samochodowe

Przedłużająca się sprzedaż auta wiąże się z koniecznością opłacenia kolejnej składki OC

Nadal jesteście zdecydowani na samodzielne zbycie samochodu poprzez ogłoszenie w ogólnopolskim serwisie lub lokalnym portalu ogłoszeniowym? Musicie mieć świadomość, że przedłużająca się sprzedaż auta wiąże się z koniecznością opłacenia kolejnej składki OC.

Jeżeli sprzedaż będzie trwała za długo, poniesiecie nie tylko koszty czasowe i te związane z przedłużeniem czy promowaniem opublikowanych ogłoszeń sprzedaży auta.

Dla firmy ubezpieczeniowej nie ma znaczenia, czy Wasz pojazd jest eksploatowany, czy aktualnie wystawiony na sprzedaż. Umowa to umowa! Rozważcie zatem, czy dalsze oczekiwanie na zainteresowanego nabywcę jest opłacalne, biorąc pod uwagę konieczność opłacenia składki OC za stare auto.

Nie zapominajmy również o przeglądzie technicznym – to kolejny koszt, jeżeli kupujący ma mieć możliwość powrotu do domu kupionym samochodem.

Złomując auto można odzyskać część opłaconej składki OC

Nieprzekonanym do oddawania auta na złomowisko przypominamy, że przekazanie go do punktu kasacji samochodów, niesie korzyści związane z możliwością odzyskania pieniędzy z tytułu składki ubezpieczeniowej.

Złomując auto, można odzyskać część opłaconej składki OC. To dodatkowy zysk z przekazania auta do stacji złomowania pojazdów. Jeżeli zdecydujemy się na sprzedaż pojazdu innej osobie, to tracimy możliwość odzyskania pieniędzy.

Warto tutaj zaznaczyć kolejną ważną kwestię! Oddając auto do punktu kasacji samochodów, musi ono posiadać OC ważne co najmniej do dnia wyrejestrowania.

Jeżeli oddajemy je do legalnie działającej stacji demontażu pojazdów, musimy pamiętać, że w żadnym wypadku nie przyjmie ona auta nieposiadającego aktualnego ubezpieczenia OC. Nie ma znaczenia, czy chodzi o pojazd ciężarowy, osobowy czy dostawczy – składka musi być opłacona!

Osobom, które rozważają przekazanie auta na złom albo jego sprzedaż bez opłacania składki ubezpieczeniowej przypominamy, że taki proceder jest nielegalny. W takiej sytuacji UFG ma prawo nałożyć na właściciela samochodu karę 6020 zł (wysokość kary 2022 roku).

Mocno zużyte auto najlepiej sprzedać przed upływem ważności jego przeglądu

Jak wspomnieliśmy wcześniej – oprócz OC, warto również pamiętać o obowiązkowym przeglądzie technicznym. Mocno zużyte auto najlepiej sprzedać przed upływem ważności  przeglądu.

Jeżeli pojazd posiada wyraźne uszkodzenia blacharskie czy mechaniczne, to jest niemal pewne, że przy następnej wizycie w stacji kontroli pojazdów, nie otrzymamy pieczątki. Auto nie przejdzie przeglądu i sprzedaż takiego samochodu będzie praktycznie niemożliwa.

Nie zaprzeczamy, że mogą znaleźć się osoby zdecydowane na zakup takiego pojazdu. Zachodzi wówczas potrzeba jego transportu do serwisu mechanicznego na lawecie i doprowadzenie do stanu technicznego, umożliwiającego bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości. Dotyczą zazwyczaj pasjonatów poszukujących unikatowych aut kolekcjonerskich i zabytkowych.

Auto w auto szrocie

Złomowiska samochodowe kupują auta bez aktualnego przeglądu

Oczywiście brak ważnego przeglądu technicznego nie stanowi problemu, jeżeli zdecydujemy się oddać pojazd na auto szrot. Złomowiska samochodowe kupują auta bez aktualnego przeglądu, a niejednokrotnie pomagają w zorganizowaniu transportu z miejsca garażowania. Taką usługę bezpłatnie realizuje legalna stacja demontażu pojazdów Macii. Zapewniamy kompleksowe wsparcie w transporcie i złomowaniu samochodu bez przeglądu technicznego.

Sprzedając bardzo stare auto często trzeba drastycznie zejść z pierwotnej ceny

Kolejnym aspektem przemawiającym za oddaniem starszego pojazdu na złomowisko jest fakt, iż sprzedając bardzo stare auto, często trzeba drastycznie zejść z pierwotnej ceny.

Osoby poszukujące używanego samochodu za pośrednictwem lokalnych portali ogłoszeniowych czy ogólnopolskich serwisów z ogłoszeniami, często mają dużą wiedzę na temat mechaniki. Z łatwością wykrywają wady techniczne podczas pierwszych oględzin.

Wielu kupujących, zanim zdecyduje się na kupno samochodu z drugiej ręki, wymaga od sprzedającego sprawdzenia auta w najbliższej stacji kontroli pojazdów albo pobliskim warsztacie mechanicznym.

Nierzadko kupujący sam jest mechanikiem albo przyjeżdża obejrzeć pojazd z zaprzyjaźnionym serwisantem. To wszystko sprawia, że zainteresowani rezygnują z zakupu albo oczekują bardzo drastycznej obniżki ceny zakupu starego pojazdu.

Cena za złomowanie nowego zniszczonego auta może być zaskakująco wysoka

Przytoczymy teraz przykład, który może zaskoczyć wielu kierowców! Bardzo często cena za złomowanie nowego zniszczonego auta może być zaskakująco wysoka w porównaniu do kwoty, jaką byliby w stanie zapłacić za uszkodzony pojazd inni kupujący.

Jeśli posiadane przez nas auto jest stosunkowo nowe, lecz uległo wypadkowi i według naszego rozrachunku jego naprawa jest nieopłacalna, to zdecydowanie warto zgłosić się do punktu demontażu.

Profesjonalny auto szrot dokona rzetelnej wyceny złomowanego samochodu. Nawet jeśli auto jest zniszczone, to wiele części może zostać ponownie wykorzystanych, a sam złom posłuży do produkcji innych komponentów w procesie recyklingu.

Dodajmy, że przekazanie nowego, lecz zniszczonego pojazdu do stacji demontażu to także odpowiedzialna decyzja z pobudek ekologicznych. W ten sposób zapobiegamy zanieczyszczeniu środowiska.

Samochód po wypadku

Złomowanie starych i uszkodzonych aut jest często bardziej opłacalne, niż próba ich sprzedaży

Dobrnęliśmy do końca! Wiesz już, że złomowanie starych i uszkodzonych aut jest często bardziej opłacalne, niż próba ich sprzedaży. Podsumujmy najważniejsze informacje.

  • Próba sprzedaży samochodu, który jest mocno wyeksploatowany, może nie tylko trwać długo, ale także determinować wysokie koszty czasowe.
  • Przedłużający się proces sprzedaży to także możliwość zmierzenia się z koniecznością opłacenia kolejnej składki z tytułu ubezpieczenia samochodowego OC.
  • Sprzedaż starego auta, posiadającego wady techniczne, może być problematyczna, jeżeli niewiele czasu pozostało do terminu kolejnego przeglądu technicznego.
  • Sprzedając bardzo wyeksploatowany pojazd, musimy mieć na uwadze, że kupujący będą próbowali negocjować cenę i naciskać na zejście z pierwotnej kwoty.
  • Wszystkie wspomniane problemy nas nie dotyczą, jeżeli od razu zdecydujemy się na skorzystanie z usług punktu demontażu, oferującego legalne złomowanie aut.

Trudno nie zgodzić się z faktem, że oddanie samochodu na złomowisko samochodowe niesie za sobą szereg korzyści, niezależnie od tego, czy mówimy o nowym czy starym aucie.

Jeżeli wiesz, że nadszedł kres eksploatacji Twojego pojazdu i jego naprawa nie ma sensu, to nie trać czasu na próby samodzielnej sprzedaży. Oddaj go do stacji demontażu pojazdów Macii. Zyskasz wynagrodzenie za przekazany złom oraz możliwość udziału w loterii, w której do wygrania są bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Źródło:

https://motofakty.pl/stary-samochod-zlomowanie-czy-sprzedaz/ar/c4-16225151

https://www.macii.pl/blog/jak-przebiega-zlomowanie-auta/

https://www.macii.pl/blog/zlomowanie-pojazdu-a-ubezpiecznie-OC/


Loterie

Samochód na złom

MACII

Stacja demontażu pojazdów

Śmiłowo 29e, 64 - 125 Poniec
tel. 695 - 061 - 826
733 70 70 70
Sprzedaż części 570 572 522
e-mail: macii108@vp.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 17:00
Sobota: 7:00 - 13:00