Złomowanie samochodu – jakie dokumenty należy przygotować?

Złomowanie samochodów osobowych

Zużycie elementów eksploatacyjnych czy uszkodzenie w wyniku zderzenia to najczęstsze przyczyny oddania samochodu do stacji demontażu. Tematem artykułu jest złomowanie auta. W tekście opisujemy, jakie dokumenty należy przygotować i jak wygląda kasacja pojazdów.

Proces złomowania samochodu wymaga przygotowania szeregu niezbędnych dokumentów, bez których legalna kasacja auta jest niemożliwa. W zależności od aktualnego stanu dokumentacji pojazdowej, właściciel może być zmuszony do ubiegania się o ponowne wydaniu określonego dokumentu lub duplikat. Warto pamiętać, że w przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego istnieje możliwość wydania zduplikowanego egzemplarza.

Posiadacze pojazdów, którzy mają niezbędną dokumentację, mogą bez problemu przekazać samochód na auto szrot. Złomowisko samochodowe przyjmuje pojazdy w dowolnym stanie technicznym – sprawne, częściowo niesprawne lub takie, których naprawa jest nieopłacalna. Stacja demontażu pojazdów może wykorzystać ponownie niektóre elementy eksploatacyjne, dzięki czemu przekazanie auta na złom ma również pozytywne aspekty ekologiczne.

Dowód osobisty osoby oddającej auto na złom

Przede wszystkim podczas przekazania pojazdu na złomowisko samochodowe niezbędny jest dowód osobisty osoby oddającej auto. Jeżeli nie posiadamy go, musimy koniecznie przedstawić inny dokument – na przykład paszport – zgodny z danymi w dowodzie rejestracyjnym czy umowie kupna-sprzedaży. Na jego podstawie uprawniony pracownik stacji demontażu pojazdów będzie mógł zweryfikować naszą tożsamość.

Dowód rejestracyjny złomowanego pojazdu

Kolejny niezbędny dokument potrzebny w trakcie przekazania samochodu na auto szrot to dowód rejestracyjny złomowanego pojazdu. Stanowi on prawne potwierdzenie legalności i dopuszczenia samochodu do ruchu wraz z danymi technicznymi oraz określeniem właściciela. Zawiera również bardzo istotne informacje, takie jak numer rejestracyjny pojazdu czy numer VIN. Warto wiedzieć, co zrobić w sytuacji jego utraty, zagubienia lub zniszczenia.

Dowód rejestracyjny może być zatrzymany przez policję. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy pojazd, który ma trafić na złomowisko samochodowe, ma wyraźne wady techniczne lub nieaktualny przegląd techniczny. Wówczas należy przedstawić notatkę sporządzoną przez policjantów podczas kontroli, w trakcie której odebrano nam dowód rejestracyjny. W przypadku zaginięcia lub zniszczenia dokumentu należy ubiegać się o duplikat w wydziale komunikacji.

Złomowisko samochodowe

Karta pojazdu

Czerwona książeczka, która wielu osobom przypomina paszport, to karta pojazdu – kolejny dokument, dzięki któremu możemy przeprowadzić legalne złomowanie auta w stacji demontażu pojazdów. Odnotowuje się w niej wszelkiego rodzaju dane o pojeździe i właścicielu, a także ich aktualizacje dotyczące montażu instalacji LPG, modyfikacji parametrów technicznych czy wyrobienia wtórników tablic rejestracyjnych samochodu.

Legalne złomowanie pojazdów osobowych i ciężarowych to proces, w którym karta pojazdu jest kolejnym wymaganym dokumentem – po wcześniej wspomnianym dowodzie tożsamości oraz dowodzie rejestracyjnym. Należy pamiętać, że w przypadku zagubienia dokumentu lub zniszczenia karty pojazdu trzeba wypełnić stosowane oświadczenie o zagubieniu, które zostanie dołączone do dokumentacji przez punkt kasacji aut.

Ubezpieczenie OC złomowanego samochodu

Bardzo istotnym aspektem, który pozwala na złomowanie auta, jest ubezpieczenie OC oddawanego na złom samochodu. Musi być ono opłacone co najmniej do dnia, w którym pojazd jest przekazywany na złomowisko samochodowe – innymi słowy – do dnia jego wyrejestrowania. W przypadku braku aktualnej polisy ubezpieczeniowej UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – ma możliwość nałożenia kary w wysokości 6020 zł za czternastodniowe opóźnienie.

Należy pamiętać, że przekazanie samochodu na auto szrot nie zwalnia nas z obowiązku opłacenia ubezpieczenia OC aż do dnia faktycznego wyrejestrowania. Wspominamy o tym, gdyż wielu właścicieli pojazdów uzależnia przekazanie wyeksploatowanego samochodu na złomowisko od daty wygaśnięcia ubezpieczenia i zamierza zrobić to dopiero po niej. To duży błąd, który może skutkować nałożeniem kary przez UFG, o której wspomnieliśmy wcześniej.

Temat ubezpieczenia OC podczas kasacji pojazdu (m.in. to jak odzyskać część opłaconej składki OC) został szerzej opisany w artykule: Złomowanie auta a ubezpieczenie OC

Stacja demontażu pojazdów Macii

Obie tablice rejestracyjne złomowanego auta

Przekazując samochód do stacji demontażu pojazdów, należy pamiętać, iż nie musi on posiadać obu tablic rejestracyjnych. Powinny być one natomiast zamontowane na nim w trakcie holowania lub transportu z użyciem lawety na auto szrot. Ich brak może narazić nas na mandat i konsekwencje prawne w przypadku ewentualnej kontroli policji drogowej. Rozwiązaniem będzie stosowne zaświadczenie o ich braku wraz z przyczyną zagubienia.

Wypadek drogowy, słabe mocowanie czy jazda po bardzo nierównej nawierzchni mogą skutkować utratą oznakowania rejestracyjnego samochodu. Złomowanie pojazdów bez tablic rejestracyjnych jest możliwe, lecz w przypadku ich braku będziemy zobligowani do złożenia stosownego oświadczenia o ich zagubieniu lub zniszczeniu w punkcie demontażu pojazdów. Należy o tym pamiętać, planując oddanie auta do złomowania.

Złomowanie auta zarejestrowanego na firmę – jakie dodatkowe dokumenty będą potrzebne?

Osobnym zagadnieniem, które warto wziąć pod uwagę rozważając oddanie pojazdu na złomowisko samochodowe, jest złomowanie auta zarejestrowanego na firmę. Nasi klienci często pytają, jakie dodatkowe dokumenty będą potrzebne w takim przypadku. Oprócz dokumentu tożsamości i dowodu rejestracyjnego będzie potrzebny wpis do ewidencji działalności gospodarczej firmy, na którą pojazd został wcześniej zarejestrowany.

Należy pamiętać, że w przypadku aut przypisanych do podmiotów gospodarczych często spotykamy współdzielenie posiadania. Innymi słowy, pojazd ma kilku współwłaścicieli – wówczas konieczne jest oświadczenie na piśmie o zgodzie na złomowanie udzielone przez każdego z nich. Niezbędne może być również pełnomocnictwo właściciela przedsiębiorstwa, jeżeli samochód jest przekazywany na złomowisko samochodowe przez pracownika.

Zezłomowanie samochody

Czy tylko właściciel auta może oddać je na złom?

Aktualni użytkownicy pojazdów często pytają, czy tylko właściciel auta może oddać je na złom. Jak wspomnieliśmy przy omawianiu przypadku samochodu należącego do firmy, nie tylko osoba wpisana w dokumenty może przekazać pojazd na złomowisko. Jeżeli nie został on przerejestrowany po zakupie wystarczy, że przedstawimy stosowną umowę kupna-sprzedaży. Jeśli reprezentujemy inną osobę, powinniśmy mieć odpowiednie pełnomocnictwo.

Istnieją sytuacje, w których jedno auto należy do kilku właścicieli. Przekazaniem pojazdu na złom samochodowy zajmuje się wówczas – zazwyczaj – jeden z nich. Musi on posiadać odpowiednie upoważnienia od każdego z pozostałych współwłaścicieli samochodu, którzy nie są obecni podczas procedury złomowania auta na szrocie. W przypadku śmierci właściciela konieczny jest dokument potwierdzający nabycie własności wydany przez stosowny organ.

Samochód oddawany na złom musi mieć czytelny numer VIN

Bardzo ważną informacją jest fakt, iż samochód oddawany na złom musi mieć czytelny numer VIN. Vehicle Identification Number to specjalny numer identyfikacyjny definiujący najważniejsze wiadomości o pojeździe, to jest kod producenta auta, kraj pochodzenia, a także datę produkcji, model samochodu i jego numer seryjny. Jest on umieszczony na jednym ze stałych elementów pojazdu, na przykład przegrodzie czołowej lub szkielecie karoserii.

Auta na złomie

Jakie dokumenty otrzymuje się po oddaniu auta na złom?

Jeżeli wiemy już, jak wygląda niezbędna dokumentacja, którą należy posiadać oddając pojazd na złomowisko samochodowe, to warto też wiedzieć, jakie dokumenty otrzymuje się po oddaniu auta na złom.

Obowiązkiem punktu demontażu pojazdów jest wystawienie nam dokumentu poświadczającego prawidłowe, legalne zezłomowanie samochodu. Umożliwi on późniejsze wyrejestrowanie auta w wydziale komunikacji i zamknięcie polisy ubezpieczeniowej OC.

Procedura przyjęcia auta na złom obejmuje unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych. Te ostatnie zostaną zniszczone przez złomowisko zgodnie z obowiązującymi przepisami. Sam dokument potwierdzający złomowanie powinien być wydany w kilku egzemplarzach – najczęściej trzech – zależnie od potrzeb. Warto pamiętać, że właściciel pojazdu otrzyma również pieniądze odpowiadające masie złomu, który przekazuje.

O czym koniecznie trzeba pamiętać po zezłomowaniu samochodu?

Kierowcy oddający auto na złomowisko samochodowe nierzadko zadają pytanie, o czym koniecznie trzeba pamiętać po zezłomowaniu samochodu. Przede wszystkim należy udać się do wydziału komunikacji urzędu miasta, by wyrejestrować pojazd z ewidencji. Koszt operacji to 10 zł – właściciel ma na to 30 dni od złomowania. Kolejny ważny aspekt to zamknięcie polisy ubezpieczeniowej OC i ewentualne rozliczenie zwrotu części opłaconych składek.

Dlaczego warto wybrać stację demontażu pojazdów Macii?

Planując złomowanie samochodu, wybierz zaufanego partnera. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego warto zdecydować się na stację demontażu pojazdów Macii, oto kilka powodów.

Przede wszystkim nasze złomowisko samochodowe oferuje wysokie, konkurencyjne ceny za złomowanie auta i rzetelną, uczciwą wycenę złomu. Jednocześnie zapewniamy bezpłatny transport niesprawnego auta do stacji demontażu pojazdów z użyciem autolawety.

Każdy klient, który zezłomuje u nas swój samochód, bierze ponadto udział w specjalnej loterii organizowanej przez naszą firmę. Można w niej wygrać rowery oraz nowe auto.

Pracownicy zatrudnieni w Macii to także specjaliści w swoim fachu, a jednocześnie pasjonaci motoryzacji. Z przyjemnością poprowadzą Cię krok po kroku przez proces złomowania pojazdu i odpowiedzą na wszystkie zadane pytania.

Auto szrot Macii to miejsce przyjazne klientom. Nasza firma jest zlokalizowana w Śmiłowie koło Ponieca. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do soboty. Można się z nami skontaktować mailowo lub telefonicznie. Oferujemy zarówno złomowanie aut, jak i sprzedaż używanych części do pojazdów osobowych i ciężarowych.

Jeżeli szukasz profesjonalnego partnera w kasacji pojazdów, to wybierz złomowisko samochodowe Macii!

Źródła:

http://www.macii.pl/blog/jak-przebiega-zlomowanie-auta/

https://rankomat.pl/samochod/jak-zezlomowac-samochod

https://automator.pl/blog/zlomowanie-auta/

https://kioskpolis.pl/zlomowanie-samochodu-jak-przebiegaja-formalnosci/


Loterie

Samochód na złom

MACII

Stacja demontażu pojazdów

Śmiłowo 29e, 64 - 125 Poniec
tel. 695 - 061 - 826
733 70 70 70
Sprzedaż części 570 572 522
e-mail: macii108@vp.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 17:00
Sobota: 7:00 - 13:00