Złomowanie samochodu krok po kroku. Jak pozbyć się auta zgodnie z prawem, dopełnić wszystkich formalności i odzyskać część składki OC?

Złomowanie samochodów

Złomowanie samochodu to proces, w ramach którego zostaje on całkowicie wycofane z użytku . Może być to związane z wiekiem pojazdu, jego stanem technicznym lub po prostu chęcią pozbycia się auta, które już nie jest potrzebne.

W tym artykule wyjaśnimy, jak krok po kroku przebiega złomowanie samochodu, a także podpowiemy, na jakie formalności należy zwrócić uwagę. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się więcej na ten temat

Jakie dokumenty należy przygotować, aby legalnie zezłomować i wyrejestrować auto?

Aby legalnie zezłomować i wyrejestrować pojazd, należy skompletować odpowiednie dokumenty. Są to w szczególności:

 • Dowód rejestracyjny pojazdu - jest to główny dokument potwierdzający Twoje prawo własności do samochodu. Przed zezłomowaniem samochodu, musisz oddać ten dokument na stacji demontażu.
 • Karta pojazdu - zawiera dane techniczne oraz historię pojazdu.
 • Polisa OC - upewnij się, że Twoje ubezpieczenie OC jest ważne w dniu złomowania samochodu. Inaczej nie będziesz mógł legalnie zakończyć procesu złomowania.
 • Dokument tożsamości (np. dowód osobisty).

Po przybyciu na szrot, zostanie zawarta umowa między Tobą a zakładem demontażu. Po zezłomowaniu samochodu, musisz udać się do lokalnego Wydziału Komunikacji, aby go wyrejestrować z systemu.

Czy można zezłomować pojazd, który nie jest na chodzie?

Tak, można zezłomować pojazd, który nie jest w stanie jazdy. Fakt, że pojazd nie jest na chodzie, nie stanowi przeszkody w jego złomowaniu. Wiele stacji demontażu, w tym np. Macii, oferuje specjalne usługi związane z złomowaniem samochodów, które nie są w stanie jazdy.

Co więcej, niektóre z tych autoszrotów oferują nawet darmowy transport takiego samochodu od klienta na złom lawetą, co jest bardzo wygodne i eliminuje dodatkowe trudności związane z dostarczeniem pojazdu na miejsce złomowania. Dzięki temu proces złomowania staje się prostszy i bardziej dostępny, niezależnie od stanu technicznego pojazdu.

Stary samochód

Czy możliwe jest złomowanie samochodu bez polisy OC?

Zgodnie z przepisami prawa, każdy pojazd zarejestrowany w danym kraju musi być obowiązkowo ubezpieczony na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim (np. innym uczestnikom ruchu drogowego). Brak ważnej polisy OC jest naruszeniem przepisów i grozi wysokimi mandatami, konfiskatą pojazdu, a także innymi karami prawnymi.

Dlatego też, zanim przystąpisz do procesu złomowania samochodu, upewnij się, że masz ważną polisę OC. Tylko pojazdy, które w dniu złomowania mają ważne ubezpieczenie, mogą być zgodnie z prawem poddane procedurze złomowania.

Jak ubiegać się o zwrot składki OC za zezłomowany samochód?

Po zezłomowaniu samochodu skontaktuj się z ubezpieczycielem, u którego miałaś lub miałeś polisę OC. Zgłoś swoje zamiary dotyczące zwrotu części składki OC i poproś o niezbędne informacje oraz formularze.

Ubezpieczyciel może zażądać od Ciebie różnych dokumentów, takich jak zaświadczenie o złomowaniu samochodu, dowód rejestracyjny pojazdu, kopię umowy z zakładem demontażu pojazdów, a także inne dokumenty, które mogą być wymagane w danym przypadku.

Zgodnie z instrukcjami od ubezpieczyciela, wypełnij wniosek o zwrot części składki OC za okres od dnia złomowania do końca ważności ubezpieczenia. Następnie wyślij kompletny wniosek oraz wszelkie wymagane dokumenty do ubezpieczyciela.

Należy zaznaczyć, że pracownicy profesjonalnego autoszrotu, takiego jak Macii, mogą udzielić Ci informacji na temat procedury ubiegania się o zwrot składki OC za zezłomowany samochód.

Wyrejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacji

Przed udaniem się do Wydziału Komunikacji, przygotuj dokumenty, które mogą być wymagane. Są to w szczególności: dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu, umowa z zakładem demontażu pojazdów, zaświadczenie o złomowaniu samochodu, polisa OC oraz dokument tożsamości.

Następnie udaj się do właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu, zabierając ze sobą tablice rejestracyjne. Tam zgłoś swoje zamiary wyrejestrowania pojazdu. Pracownicy urzędu powinni pomóc Ci w procesie i wyjaśnić wszelkie wymagane kroki.

Wypełnij wniosek wniosku o wyrejestrowanie pojazdu. Wymagane są również opłaty związane z wyrejestrowaniem pojazdu. Po zakończeniu procesu wyrejestrowania odbierz zaświadczenie, które potwierdza, że Twój pojazd został wyrejestrowany z systemu komunikacyjnego.

Na jakie inne formalności związane z kasacją auta warto zwrócić uwagę?

Upewnij się, że dostarczasz wszystkie wymagane dokumenty do Wydziału Komunikacji w odpowiednim terminie. Co do zasady masz 30 dni na od momentu zezłomowania samochodu na zgłoszenie tego faktu w urzędzie. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara finansowa.

Zwróć uwagę również na wymagane opłaty. Dodatkowo poinformuj swojego ubezpieczyciela o kasacji pojazdu. To może pomóc w zakończeniu polisy i ewentualnym ubieganiu się o zwrot składki OC.

Sprzedaż auta stacji demontażu pojazdów - jakiej ceny można się spodziewać?

Cena, którą otrzymasz za swoje auto, częściowo zależy od aktualnej wartości złomu na rynku. Może się zmieniać w zależności od popytu i podaży na stal oraz inne metale zawarte w samochodzie. W takim przypadku wycena zależy też do masy pojazdu

Jeśli samochód jest w lepszym stanie, to istnieje większa szansa na uzyskanie lepszej ceny. Pojazdy, które nadal mają sprawne części, są po prostu bardziej wartościowe. Stacje demontażu mogą z nich odzyskać sprawne podzespoły i sprzedać je jako części zamienne.

Jeśli szrot oferuje bezpłatny transport wraku do miejsca demontażu, wartość tej usługi może być uwzględniona w cenie oferowanej za pojazd.

Auto szrot Macii

Jak wygląda złomowanie auta niekompletnego? Jak niekompletność auta wpływa na jego cenę na złomie?

Złomowanie auta niekompletnego jest procesem, który tylko trochę różni od standardowego złomowania pojazdu w dobrym stanie. Pracownicy stacji demontażu oceniają stan techniczny oraz masę przyjmowanego pojazdu.

Jeśli samochód jest niekompletny i jego masa jest mniejsza niż 90% masy oryginalnego egzemplarza, może zostać naliczona opłata. W takiej sytuacji stawka nie może przekroczyć 10 zł za każdy brakujący kilogram masy pojazdu. Oznacza to, że im więcej brakuje elementów, tym wyższa będzie opłata.

Złomowanie pojazdu o masie mniejszej niż 90% masy oryginalnego egzemplarza jest nadal ekologiczne i legalne. Jest to wręcz konieczne, jeśli samochód jest uszkodzony, niekompletny lub przestarzały, a jego dalsza eksploatacja jest niemożliwa lub nieopłacalna.

Jak przebiega kasacja samochodu w stacji demontażu pojazdów?

Kasacja samochodu to proces, który ma na celu ochronę środowiska, recykling materiałów oraz odzyskanie wartości z niepotrzebnego pojazdu. Składa się z następujących etapów:

 • Ocena stanu technicznego - samochód jest dokładnie sprawdzany pod kątem jego stanu technicznego. Pracownicy stacji demontażu identyfikują, które części są nadal użyteczne, a które wymagają recyklingu.
 • Demontaż użytecznych części - jeśli samochód jest w dobrym stanie lub zawiera użyteczne części zamiennych, takie jak silnik, skrzynia biegów, zawieszenie, oświetlenie czy elektronika, te elementy są demontowane.
 • Usunięcie niebezpiecznych substancji - w trakcie demontażu usuwa się niebezpieczne substancje i materiały, takie jak olej silnikowy, płyny eksploatacyjne, akumulatory i inne, które mogłyby zanieczyścić środowisko.
 • Recykling metalu - wszystkie metalowe elementy, takie jak karoseria, felgi, czy elementy podwozia, są przetwarzane i przekazywane do hutnictwa, gdzie mogą być wykorzystane do produkcji nowych produktów metalowych.
 • Recykling innych materiałów - tworzywa sztuczne, szkło, czy elementy wnętrza, są również recyklingowane lub odpowiednio utylizowane.
Stare BMW

Oddawanie auta na złom krok po kroku - najczęściej zadawane pytania

Złomowanie to proces, który można podzielić na kilka kroków, od przygotowania dokumentów, poprzez złomowanie i wyrejestrowanie samochodu, aż po ewentualny zwrot składki OC. W tym czasie mogą pojawić różnego rodzaju wątpliwości. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 • Pytanie: Jakie dokumenty muszę przygotować?
  Odpowiedź: Przygotuj dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu, umowę z zakładem demontażu pojazdów, zaświadczenie o złomowaniu samochodu, polisę OC oraz dokument tożsamości.
 • Pytanie: Jak wyrejestrować samochód po jego złomowaniu?
  Odpowiedź: Udaj się do Wydziału Komunikacji w swoim miejscu zamieszkania i zgłoś zamiar wyrejestrowania pojazdu. Wypełnij wniosek i wnieś opłaty.
 • Pytanie: Jak ubiegać się o zwrot obowiązkowej składki OC za zezłomowany samochód?
  Odpowiedź: Skontaktuj się z ubezpieczycielem, z którym miałeś polisę OC. Wypełnij wniosek i dostarcz go wraz z wymaganymi dokumentami.
 • Jakie kary grożą za niedotrzymanie terminów?
 • Odpowiedź: Należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni od momentu zezłomowania. Za niedotrzymanie terminu grozi kara od 200 do 1000 zł.

Złomując stary samochód w stacji demontażu pojazdów Macii można otrzymać nowe auto!

Masz samochód, który nie nadaje się już do dalszej eksploatacji? Chcesz się pozbyć starych, niepotrzebnych pojazdów i jednocześnie mieć szansę na wygranie czegoś nowego i ekscytującego? Skup aut do kasacji Macii to miejsce, gdzie możesz nie tylko oddać wyeksploatowany pojazd, ale również wygrać nowy samochód!

Każda osoba, która zdecyduje się na złomowanie pojazdu w naszej stacji, otrzymuje automatycznie szansę na udział w naszej loterii. Wystarczy tylko wypełnić kupon i wrzucić los do specjalnie zabezpieczonej urny. To wyjątkowa okazja na zdobycie zupełnie nowego samochodu! Nie zwlekaj - pozbądź się swojego starego auta dostawczego lub osobowego w sposób przyjazny dla środowiska i weź udział w naszej loterii.

Nowy samochód - główna nagroda w loterii

Loterie

Samochód na złom

MACII

Stacja demontażu pojazdów

Śmiłowo 29e, 64 - 125 Poniec
tel. 695 - 061 - 826
733 70 70 70
Sprzedaż części 570 572 522
e-mail: macii108@vp.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 17:00
Sobota: 7:00 - 13:00