Złomowanie samochodu - niezbędne dokumenty i formalności

Stacja demontażu pojazdów Macii

Złomowanie samochodu w stacji demontażu pojazdów to proces zapewniający legalność i skuteczność całej operacji. Pierwszym krokiem jest oczywiście przygotowanie niezbędnych dokumentów, które będą wymagane podczas procedury kasacji pojazdu. Po oddaniu auta na złom konieczne jest również dopełnienie wszelkich formalności związanych z wyrejestrowaniem pojazdu oraz ewentualnym odzyskaniem części składki OC.

W stacji demontażu Macii możesz pozbyć się samochodu sprawnie i bezproblemowo, pod warunkiem spełnienia odpowiednich wymagań i przestrzegania procedur. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu. Sprawdź, jak wygląda złomowanie samochodu krok po kroku.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby skutecznie wyrejestrować i zezłomować samochód?

Proces złomowania samochodu wymaga posiadania odpowiedniej dokumentacji. W przypadku braku któregoś z dokumentów właściciel  pojazdu może ubiegać się o jego duplikat w odpowiednim urzędzie. Jest to konieczne, ponieważ bez odpowiednich dokumentów proces legalnej kasacji auta jest niemożliwy.

Podczas przekazania samochodu do stacji demontażu, koniecznie zabierz ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, a także dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeśli została wydana. Dodatkowo upewnij się, że samochód posiada czytelny numer identyfikacyjny VIN, aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji podczas procedury złomowania. Możliwe jest natomiast złomowanie pojazdów bez tablic rejestracyjnych, jednak w przypadku ich braku konieczne będzie złożenie stosownego oświadczenia o ich zagubieniu lub zniszczeniu w punkcie demontażu pojazdów.

Ubezpieczenie OC samochodu musi być opłacone co najmniej do dnia przekazania pojazdu na złom, a brak aktualnej polisy może skutkować nałożeniem kary. Należy również zauważyć, że oddanie samochodu na złom nie zwalnia z obowiązku opłacenia ubezpieczenia aż do dnia wyrejestrowania pojazdu.

Jeśli chodzi o auta zarejestrowane na firmę, potrzebne są dodatkowe dokumenty, takie jak wpis do ewidencji działalności gospodarczej i ewentualne pełnomocnictwa. W przypadku współwłasności samochodu, wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić zgodę na złomowanie. Po oddaniu pojazdu na złom, otrzymujesz dokument potwierdzający legalne złomowanie, który umożliwia późniejsze wyrejestrowanie pojazdu i zamknięcie polisy ubezpieczeniowej.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: https://www.macii.pl/blog/zlomowanie-samochodu-jakie-dokumenty-nalezy-przygotowac/

Stare Audi

Formalności, których trzeba dopilnować po złomowaniu samochodu

Jeśli posiadasz zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu, możesz udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji, aby złożyć wniosek o wyrejestrowanie samochodu. Opłata za tę czynność wynosi 10 zł, jednak jeśli działasz z upoważnienia właściciela pojazdu, musisz się liczyć z dodatkową opłatą w wysokości 17 zł.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w ciągu 30 dni należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu (w wyjątkowych przypadkach  termin ten może zostać wydłużony do 60 dni). (lub w wyjątkowych przypadkach 60 dni. Udając się do właściwego urzędu koniecznie zabierz ze sobą:

  • dokument potwierdzający zezłomowanie pojazdu,
  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • kartę pojazdu,
  • aktualne ubezpieczenie OC.

Nie powinno się zwlekać z wyrejestrowaniem auta. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara w wysokości od 200 do 1000 zł, którą ma prawo nałożyć starosta. Osoba ukarana ma następnie 14 dni na jej uregulowanie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://www.macii.pl/blog/zlomowanie-auta-jak-przebiega-procedura-zlomowania-samochodu-od-strony-prawnej-oraz-fizycznej/

Warto wiedzieć, że po wyrejestrowaniu auta można ubiegać się o zwrot części opłaconej składki OC

Złomując i wyrejestrowując samochód, istnieje możliwość odzyskania części składki z polisy OC. Aby to zrobić, należy poinformować ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu pojazdu. Wystarczy przygotować krótkie pismo i załączyć dokument potwierdzający legalne wyrejestrowanie auta.

Właściciel samochodu może to zrobić drogą mailową lub poprzez specjalne konto na platformie elektronicznej ubezpieczyciela. W ten sposób można odzyskać część opłaconej składki OC za czas, w którym pojazd nie był już wykorzystywany.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: https://www.macii.pl/blog/zlomowanie-auta-a-ubezpiecznie-OC/

Czy można zezłomować auto, które nie jest na chodzie? Ile kosztuje transport pojazdu na stację demontażu?

Oczywiście, można zezłomować auto, które nie jest w stanie jazdy. Stacje demontażu pojazdów często akceptują pojazdy w różnym stanie technicznym, w tym również te niesprawne.

Ponadto firma Macii oferuje dodatkową korzyść w postaci darmowego transportu niesprawnego pojazdu od klienta na stację demontażu. Dzięki temu nawet jeśli Twój samochód nie jest na chodzie, możesz go łatwo przekazać do złomowania bez dodatkowych kosztów transportu.

Samochód w uszkodzonym wahaczem

Czy można oddać do kasacji pojazd niekompletny?

Możliwe jest zezłomowanie auta, które jest niekompletne lub zmodyfikowane. Jednak w takiej sytuacji należy pamiętać, że czasami przyjmowanie takich pojazdów może wiązać się z pewnymi kosztami.

Pracownik stacji demontażu może pobrać opłatę od właściciela pojazdu w przypadku przyjęcia pojazdu wycofanego z eksploatacji. Ma to miejsc wówczas, gdy samochód nie jest kompletny, a jego masa stanowi mniej niż 90% masy nowego pojazdu. W przypadku przyjmowania niekompletnego auta, opłata nie może przekroczyć 10 zł za każdy brakujący kilogram masy pojazdu.

Kasacja samochodu w stacji demontażu pojazdów Macii

Jeśli rozważasz kasację swojego samochodu, zwróć uwagę stację demontażu pojazdów Macii.  Jest to doskonały wybór dla osób planujących zezłomowanie pojazdu. Dlaczego?

Po pierwsze oferujemy atrakcyjne ceny za auta oddawane na złom. Dzięki temu możesz być pewien, że otrzymasz uczciwą wycenę za swój pojazd. Kolejną zaletą jest fachowa obsługa, która służy profesjonalnym doradztwem i wsparciem na każdym etapie procesu kasacji pojazdu. Cała procedura przebiega sprawnie i bez zbędnych komplikacji.

Dodatkowym atutem naszej stacji jest możliwość darmowego transportu niesprawnego auta od klienta na złom. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, których pojazd nie jest na chodzie.

Ponadto złomujemy nie tylko samochody osobowe, ale także motocykle, busy, ciężarówki, autobusy, traktory oraz innych pojazdów rolniczych. Dlatego każdy może skorzystać z usług kasacji niezależnie od rodzaju posiadanych pojazdów.

Dodatkowo nasi klienci mogą wziąć udział w loterii, w której do wygrania jest fabrycznie nowy pojazd. Wystarczy tylko, że zezłomujesz w naszej stacji demontażu pojazd, a następnie pobierzesz kupon loteryjny.

Legalne zezłomowanie starego samochodu często jest lepszym rozwiązaniem, niż próba jego sprzedaży

Stare pojazdy często wymagają znacznych nakładów finansowych na naprawy, aby mogły być sprzedane w sensownej cenie. Jeśli auto jest w złym stanie technicznym lub ma poważne usterki mechaniczne, sprzedaż może być problematyczna, a nawet niemożliwa.

Na rynku używanych samochodów konkurencja jest duża, co może utrudniać sprzedaż. Istnieje wiele podobnych ofert, a potencjalni nabywcy mogą mieć duży wybór, co obniża szanse na szybką i korzystną transakcję. Szukanie kupca, prezentacja samochodu, negocjacje cenowe, czy przygotowanie umowy kupna-sprzedaży mogą być czasochłonne i wymagające wysiłku.

Dlatego zezłomowanie starego samochodu może być prostsze, szybsze i mniej problematyczne. W naszej stacji demontażu pojazdów cały proces przebiega bardzo sprawnie i profesjonalnie. Zapraszamy do współpracy!

Stare BMW

Loterie

Samochód na złom

MACII

Stacja demontażu pojazdów

Śmiłowo 29e, 64 - 125 Poniec
tel. 695 - 061 - 826
733 70 70 70
Sprzedaż części 570 572 522
e-mail: macii108@vp.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 17:00
Sobota: 7:00 - 13:00