Złomowanie samochodu - o czym musi pamiętać właściciel pojazdu? Jak pozbyć się auta i odzyskać część składki OC?

Stacja demontażu pojazdów Macii

Złomowanie samochodu to proces wymagający od właściciela dopełnienia pewnych formalności. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dokumentację, taką jak dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Następnie wybierz rzetelną stację demontażu pojazdów, która zagwarantuje legalne i bezpieczne złomowanie auta.

Po zezłomowaniu należy udać się do wydziału komunikacji, a także poinformować ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu pojazdu. Przestrzegając tych wszystkich zaleceń, unikniesz przykrych niespodzianek. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć na ten temat.

Jakie dokumenty trzeba wziąć ze sobą do stacji demontażu pojazdów aby można było zezłomować samochód?

Przed przekazaniem samochodu do stacji demontażu pojazdów należy przygotować odpowiednią dokumentację, aby proces złomowania przebiegł legalnie i bezproblemowo. Są to następujące dokumenty:

  • Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości - wymagany do potwierdzenia tożsamości osoby oddającej pojazd na złom. Jeśli nie posiadasz dowodu osobistego, konieczne jest przedstawienie innego dokumentu zgodnego z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym lub umowie kupna-sprzedaży.
  • Dowód rejestracyjny złomowanego pojazdu - stanowi prawne potwierdzenie legalności samochodu oraz jego dopuszczenia do ruchu. Zawiera istotne informacje, takie jak numer rejestracyjny pojazdu czy numer identyfikacyjny VIN.
  • Karta pojazdu (jeśli została wydana) - zawiera szczegółowe dane na temat pojazdu i jego właściciela. Odnotowuje również wszelkie aktualizacje dotyczące instalacji LPG, modyfikacji parametrów technicznych czy wyrobienia wtórników tablic rejestracyjnych.
  • Ubezpieczenie OC - konieczne jest również posiadanie aktualnej polisy ubezpieczeniowej, opłaconej co najmniej do dnia przekazania pojazdu na złomowisko. Brak aktualnego ubezpieczenia może skutkować nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
  • Obie tablice rejestracyjne - choć samochód nie musi posiadać obu tablic rejestracyjnych podczas oddawania na złom, powinny być one zamontowane na pojeździe podczas transportu do stacji demontażu pojazdów. W przypadku ich braku, konieczne jest posiadanie zaświadczenia o ich zagubieniu lub zniszczeniu.
  • Dodatkowe dokumenty w przypadku auta zarejestrowanego na firmę - jeśli samochód jest zarejestrowany na firmę, może być konieczne przedstawienie dodatkowych dokumentów, takich jak wpis do ewidencji działalności gospodarczej czy oświadczenia współwłaścicieli.

Ważne jest, aby otrzymać dokument potwierdzający oddanie auta na złom - jest on niezbędny do legalnego wyrejestrowania auta

Przyjmując pojazd, stacja demontażu ma obowiązek unieważnić niektóre dokumenty, w tym dowód rejestracyjny, ewentualną kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Po dokonaniu kasacji samochodu pracownik wydaje zaświadczenie o demontażu w trzech egzemplarzach.

Pierwszy egzemplarz zaświadczenia jest przekazywany właścicielowi pojazdu, który oddaje samochód na złom. Drugi egzemplarz trafia do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu, a trzeci jest przekazywany do właściwego wydziału komunikacji. Procedura ta kończy procesu złomowania i  pozwala na legalne wyrejestrowanie pojazdu z ewidencji komunikacyjnej.

Złomowisko samochodowe

W jakim terminie i w jaki sposób należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie zezłomowanego auta w Wydziale Komunikacji?

Po uzyskaniu zaświadczenia o złomowaniu pojazdu, konieczne jest złożenie wniosku o wyrejestrowanie samochodu w właściwym Wydziale Komunikacji. Procedura ta wymaga ścisłego przestrzegania terminów i odpowiedniego przygotowania dokumentów. Zgodnie z przepisami, na złożenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu po jego złomowaniu mamy 30 dni. W wyjątkowych sytuacjach, termin ten może zostać wydłużony do 60 dni.

Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia wyrejestrowania zezłomowanego samochodu może skutkować nałożeniem kary finansowej przez starostę, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętaj, że terminowe złożenie wniosku o wyrejestrowanie jest istotne nie tylko dla uniknięcia kar finansowych, ale również dla prawidłowego zakończenia procedury złomowania samochodu i jego usunięcia z ewidencji komunikacyjnej.

Zgłoszenie ubezpieczycielowi informacji o zamknięciu polisy OC z powodu wyrejestrowania samochodu

Ostatnim krokiem formalnego procesu złomowania pojazdu jest zawiadomienie ubezpieczyciela o kasacji samochodu. Powinieneś zgłosić wyrejestrowanie samochodu jak najszybciej. Dlaczego?

Po oddaniu pojazdu do kasacji, możesz domagać się zwrotu części składki OC, która obejmuje niewykorzystany okres. Procedura ta zazwyczaj jest prosta i można ją przeprowadzić, składając odpowiednie wnioski w agencji ubezpieczeniowej lub za pośrednictwem platformy elektronicznej.

Złomowanie samochodów osobowych

Jak ubiegać się o zwrot składki OC po zezłomowaniu starego samochodu?

Możesz to zrobić w prosty sposób poprzez stworzenie krótkiego pisma zawierającego informację o wyrejestrowaniu pojazdu oraz załączenie do tego dokumentu potwierdzającego legalne wyrejestrowanie auta. Wniosek możesz złożyć bezpośrednio w agencji ubezpieczeniowej lub skorzystać z alternatywnych metod, takich jak przesłanie informacji drogą mailową na adres ubezpieczyciela lub za pomocą platformy elektronicznej obsługi klienta.

Następnie należy poczekać na potwierdzenie zakończenia polisy. Po dopełnieniu tych formalności możesz mieć pewność, że czynności związane z ubezpieczeniem pojazdu zostały właściwie zakończone.

Dodatkowe informacje o odzyskiwaniu składki OC za auto oddane na złom można uzyskać w artykule: "Kasacja samochodu a ubezpieczenie OC".

Złomowanie auta – cena

Cena za złomowanie jest zróżnicowana i zależy od kliku czynników. Jeżeli mamy do czynienia z kompletnym, nieuszkodzonym autem, którego rzeczywista waga jest nie mniejsza niż 90% wagi w dowodzie rejestracyjnym, to zwykle odejmowane jest od niej około 200 kg. Jest to uśredniona waga części niemetalowych. W przypadku niekompletnego pojazdu, za każdy brakujący kilogram wagi może być odejmowane około 1 zł.

Dodatkowo ceny za złomowanie pojazdu mogą się różnić w zależności od rodzaju pojazdu. Na ogół zależą one od aktualnych cen surowców na rynkach. Na przykład, samochody osobowe są zwykle wyceniane na około 50 groszy za kilogram masy, podczas gdy pojazdy dostawcze mogą być wyceniane na około 70 groszy za kilogram. Ciężarówki oraz autobusy z kolei mogą być wyceniane na poziomie około 60 groszy za kilogram masy przekazanego złomu.

Dodatkowe informacje o cenie za auto oddawane na złom są w artykule: "Cena za złomowane auto - co na nią wpływa? Ile można dostać za złomowanie pojazdu w skupie aut?".

Auto szrot Macii

Złomowanie samochodu, który nie jest na chodzie - ile może kosztować transport auta na złom?

Firma Macii oferuje darmowy transport lawetą niesprawnych aut od klienta do ich stacji demontażu pojazdów. Oznacza to, że koszt transportu nie jest ponoszony przez klienta, pod warunkiem, że skorzysta z naszych usług. Jest to więc korzystna propozycja dla klientów, którzy chcą łatwo pozbyć się pojazdu i nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z transportem.

Kasacja pojazdu niekompletnego lub zmodyfikowanego

W przypadku złomowania pojazdu niekompletnego lub zmodyfikowanego istnieje możliwość jego kasacji. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

Jeśli masa pojazdu oddawanego na złom stanowi mniej niż 90% jego oryginalnej masy, może zostać nałożona opłata za oddanie takiego samochodu na złom. Niemniej jednak, nawet w takim przypadku, złomowanie pozostaje jedynym sposobem na jego wyrejestrowanie.

Kasacja samochodu bez dowodu rejestracyjnego

Dowód rejestracyjny jest niezbędny do legalnego złomowania samochodu, ponieważ zawiera najważniejsze informacje dotyczące jego historii i właściciela. Dlatego brak tego dokumentu uniemożliwia przeprowadzenie procesu kasacji.

Samochody na złomie

Najczęściej zadawane pytania


Czy oddając auto na złom, muszę mieć kartę pojazdu?

Tak, posiadanie karty pojazdu jest konieczne podczas złomowania samochodu.

Czy auto musi mieć opłacone ubezpieczenie OC przed oddaniem na złom?

Tak, auto musi mieć opłacone ubezpieczenie OC do dnia wyrejestrowania.

Ile jest czasu na wyrejestrowanie auta w wydziale komunikacji po dokonaniu kasacji?

Zgłoszenie należy dokonać w ciągu 30 dni od zakończenia procesu złomowania pojazdu, choć w wyjątkowych przypadkach ten termin może być wydłużony do 60 dni.

Kiedy należy zgłosić ubezpieczycielowi informację o zamknięciu polisy OC z powodu wyrejestrowania auta?

Należy to zrobić jak najszybciej po zakończeniu procesu złomowania pojazdu.

Czy można zezłomować pojazd częściowo uszkodzony?

Tak, pojazd uszkodzony również można zezłomować. Stacje demontażu pojazdów przyjmują pojazdy w różnym stanie technicznym, włącznie z tymi, które są uszkodzone lub zniszczone.

Jak wygląda złomowanie samochodu?

Proces złomowania samochodu zazwyczaj przebiega w podobny sposób. Najpierw właściciel pojazdu musi zebrać niezbędne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i dowód osobisty.

Następnie pojazd jest przewożony do stacji demontażu pojazdów, gdzie będzie przeprowadzona kasacja. Stacja demontażu przyjmuje samochód i weryfikuje dokumentację oraz stan techniczny auta. 

Następuje demontaż pojazdu, podczas którego usuwane są wszystkie elementy, które mogą być ponownie wykorzystane lub poddane recyklingowi. Po zakończeniu tego etapu, pracownik unieważnia dokumentację pojazdu, taką jak dowód rejestracyjny i karta pojazdu.

Na końcu właściciel samochodu otrzymuje zaświadczenie o demontażu pojazdu. Z tym dokumentem powinien udać się do właściwego urzędu, a następnie poinformować ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu pojazdu i zakończeniu polisy OC.

Więcej informacji o złomowaniu samochodów można uzyskać w artykule: "Złomowanie auta - jak przebiega? Procedura złomowania samochodu od strony prawnej oraz fizycznej".

Dlaczego warto wybrać stację demontażu pojazdów Macii?

Stacja demontażu pojazdów Macii to miejsce, gdzie złomowanie pojazdu staje się niezwykle łatwe i korzystne. Co sprawia, że warto skorzystać z naszych usług? Po pierwsze, oferujemy darmowy transport niesprawnego auta, co oznacza, że nie musisz martwić się o organizację przewozu. Po drugie, nasza stacja regularnie organizuje loterię, w której można wygrać atrakcyjne nagrody, takie jak rowery czy nawet nowe auta. 

Skorzystaj z usług Macii, gdzie profesjonalna obsługa zapewnia, że proces kasacji auta będzie przebiegał sprawnie i bezpiecznie. Wybierając naszą stację, masz pewność, że Twój pojazd zostanie zezłomowany zgodnie z przepisami, a dodatkowo możesz skorzystać z atrakcyjnych bonusów.

Auta na złomie

Loterie

Samochód na złom

MACII

Stacja demontażu pojazdów

Śmiłowo 29e, 64 - 125 Poniec
tel. 695 - 061 - 826
733 70 70 70
Sprzedaż części 570 572 522
e-mail: macii108@vp.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 17:00
Sobota: 7:00 - 13:00