Używane części samochodowe – które z nich warto kupić na złomie?

Używane części samochodowe

Profesjonalny szrot z częściami samochodowymi to doskonała alternatywa dla zakupów oryginalnych komponentów w sklepie motoryzacyjnym. Tematem tekstu są używane części samochodowe. Które z nich warto kupić na złomie? Odpowiadamy w niniejszym artykule!

Eksploatacja samochodów osobowych i ciężarowych, pojazdów rolniczych i specjalnych oraz wszelkiego rodzaju jednośladów jest nierozłącznie związana z okresową wymianą niektórych komponentów. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z planowym serwisem, czy nieoczekiwaną awarią – musimy zakupić „nowe” części do naszej maszyny. Nie zawsze jednak kupno i montaż fabrycznie nowych komponentów jest ekonomicznie uzasadnionym wyborem.

Tanie i solidne części samochodowe używane zazwyczaj są oferowane w dobrym stanie technicznym przez szroty aut, zajmujące się legalnym złomowaniem pojazdów. W takich miejscach użytkownicy mają możliwość zakupu części samochodowych z demontażu w atrakcyjnej cenie. Dodatkowym atutem jest dostępność. Często komponenty są dostępne „od ręki”, w przeciwieństwie do części „na zamówienie”, dostępnych w sklepach ASO.

Oczywiście nie zawsze części używane do samochodu są najlepszym wyborem. Nierzadko wybór, nawet w niewielkim stopniu, wyeksploatowanych elementów jest ryzykowny i nielegalny. W tekście dokładnie omówimy, kiedy opłaca się kupić używane części do auta.

Samochody na złomie

Używane błotniki i zderzaki

Jednymi z najczęściej kupowanych i wymienianych komponentów są używane błotniki i zderzaki. Nic dziwnego. W końcu te elementy stanowią fizyczne zabezpieczenie w przypadku kolizji czy ryzyka uszkodzeń mechanicznych nadkoli.

Ich stopniowe zużycie jest naturalnym procesem związanym z eksploatacją samochodu już od pierwszych chwil, gdy auto wyjeżdża z salonu samochodowego. Zakup nowych błotników czy zderzaków jest często nieopłacalny.

Kolejnym ważnym aspektem, w przypadku wspomnianych elementów, jest ich dopasowanie do konkretnego modelu pojazdu. Szczególnie w przypadku starszych samochodów, użytkownicy mogą mieć problem z dostępnością nowych błotników czy zderzaków w sklepie ASO. Czas oczekiwania na dostawę elementów może wynosić nawet kilka tygodni. Właśnie dlatego części samochodowe z demontażu stanowią tutaj doskonałą alternatywę.

Alufelgi oraz felgi stalowe

Często wybieranymi elementami używanymi są również alufelgi oraz felgi stalowe do samochodów osobowych, dostawczych czy ciężarowych.

Wyboje, nierówności i uszkodzenia asfaltu, często występujące na polskich drogach sprawiają, że wspomniane komponenty ulegają deformacji. Nierzadko ich wyważenie, spawanie czy próby naprawy są niemożliwe do zrealizowania. Wówczas przychodzi czas na wymianę.

Używane felgi stalowe i alufelgi w dobrej cenie można nabyć w większości punktów zajmujących się złomowaniem pojazdów na terenie całej Polski. Felgi z drugiej ręki są wielokrotnie tańsze od fabrycznie nowych.

Jednocześnie można je znaleźć w bardzo dobrym stanie technicznym oraz w rozmaitych wariantach wizualnych i kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu dobierzemy produkty idealnie dopasowane do stylistyki naszego samochodu.

Felgi samochodiwe w auto szrocie

Reflektory ze złomu – czy to dobry pomysł?

Nierzadko spotykamy się z pytaniem klientów, czy reflektory ze złomu to dobry pomysł? Oczywiście! Zakup używanych kloszy lamp samochodowych pozwala zaoszczędzić sporą kwotę. Jednocześnie, nawet częściowo zmatowiałe reflektory do samochodu można skutecznie wyczyścić. Koszt zakupu i regeneracji używanych elementów jest zazwyczaj wielokrotnie niższy, niż cena fabrycznie nowych reflektorów w autoryzowanym serwisie ASO.

Warto pamiętać, że nawet nowe reflektory są w takim samym stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne, co elementy używane. W związku z tym wymiana zniszczonych komponentów, których naprawa jest nieopłacalna, na części używane jest uzasadniona ekonomicznie. Używane reflektory samochodowe ze złomowiska pojazdów zapewnią nam taki sam poziom komfortu i bezpieczeństwa, co nowe komponenty ze sklepu.

Lusterka boczne z auto szrotu

Wśród najczęściej wymienianych elementów, których specyfika montażu i budowa determinują podatność na uszkodzenia, są lusterka boczne. Auto szrot to miejsce, gdzie również możemy zakupić wspomniane elementy w bardzo dobrej cenie.

Tanie lusterka boczne ze stacji demontażu pojazdów to często wybierane przez użytkowników używane części samochodowe, które zapewniają doskonałą widoczność podczas jazdy.

Szeroki wybór lusterek bocznych z auto szrotu pozwala zaoszczędzić sporą kwotę w porównaniu do zakupu nowych produktów ze sklepu motoryzacyjnego. Szczególnie jeśli nasze auto jest wyposażone w zaawansowane technologicznie lusterka z fotochromem czy systemem podgrzewania.

Demontowane w trakcie procesu złomowania samochodów komponenty nie odbiegają jakościowo od fabrycznie nowych elementów.

Lusterko samochodowe

Wyposażenie wnętrza – fotele, uchwyty, elementy ozdobne

Ekologiczne podejście do życia i ponowne wykorzystanie nadających się do dalszej eksploatacji używanych części samochodowych dotyczy również elementów wyposażenia wnętrza.

Używane fotele, uchwyty czy elementy ozdobne często są oferowane przez stacje demontażu pojazdów w bardzo atrakcyjnych cenach. Jednocześnie ich funkcjonalność, wytrzymałość czy aspekty wizualne nie odbiegają od fabrycznie nowych komponentów.

Pamiętajmy również, że zakup oryginalnych części w przypadku starszych, zabytkowych aut często jest utrudniony. Elementy używane stanowią zatem korzystne cenowo rozwiązanie.

Ważną informacją dla kierowców powinna być wiadomość, że na złomowisku samochodowym nie wolno kupować używanych pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych. Proceder jest nielegalny, a ponadto naraża pasażerów na niebezpieczeństwo.

Elementy mechaniczne pochodzące z demontażu

Kolejną grupą, popularną wśród kierowców decydujących się na zakup używanych części samochodowych, są tanie elementy mechaniczne pochodzące z demontażu. Zespolony przełącznik świateł, stacyjka czy osprzęt jednostki napędowej to komponenty narażone na intensywną eksploatację i uszkodzenia mechaniczne. Często potrzeba ich natychmiastowego zakupu dyskwalifikuje możliwość kilkutygodniowego oczekiwania na nowe części w ASO.

Wspomniane wyżej używane elementy mechaniczne do samochodu, pochodzące ze stacji demontażu pojazdów, są dobrym rozwiązaniem w przypadku starszych aut, do których ciężko kupić nowe elementy. Wówczas mamy możliwość zakupu używanych, lecz oryginalnych komponentów, które pozwalają nam zachować wizualne i funkcjonalne walory auta z poprzedniej epoki. Używane elementy mechaniczne są często wybierane przez kierowców.

Złomowisko samochodowe Macii

Jakich części samochodowych nie powinno się kupować na złomie?

Nie ulega wątpliwości, że zakup używanych komponentów do naprawy pojazdu to ekonomiczna alternatywa dla zakupów w sklepie motoryzacyjnym czy serwisie ASO. Warto jednak wiedzieć, jakich części samochodowych nie powinno się kupować na złomie. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich:

  • pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne,
  • elementy układu hamulcowego: tarcze, klocki, przewody,
  • części układu wydechowego narażone na szybkie zużycie.

Wybór wspomnianych wyżej elementów używanych może przyczynić się do konieczności ich przyspieszonej, ponownej wymiany na nowe, ale nie tylko. Zakup używanych elementów układu hamulcowego czy poduszek powietrznych lub pasów jest zabroniony prawnie ze względów bezpieczeństwa.

Części z demontażu samochodów osobowych, ciężarowych, rolniczych, autobusów oraz motocykli

Tanie i solidne używane części samochodowe można znaleźć w szerokiej ofercie profesjonalnej stacji demontażu pojazdów Macii. Oferowane przez nas części pochodzą z legalnego demontażu samochodów osobowych, ciężarowych, rolniczych, autobusów oraz motocykli. Wszystkie komponenty są w dobrym lub bardzo dobrym stanie technicznym.

Jeżeli pilnie potrzebujesz dowolnego rodzaju używanych części samochodowych, to koniecznie skontaktuj się z naszym przedstawicielem! Auto szrot Macii oferuje szeroki wybór komponentów do naprawy większości popularnych modeli samochodów. Używane części samochodowe są dostępne od ręki w bardzo dobrych cenach!

Używane felgi stalowe

Źródło:

https://kioskpolis.pl/kupno-czesci-ze-zlomowiska/

https://skupy-zlomu.pl/zakupy-na-auto-zlomie-jakie-czesci-samochodowe-warto-kupowac-na-szrocie/

https://mamauto.pl/zalety-kupowania-czesci-samochodowych-na-szrocie/


Loterie

Samochód na złom

MACII

Stacja demontażu pojazdów

Śmiłowo 29e, 64 - 125 Poniec
tel. 695 - 061 - 826
733 70 70 70
Sprzedaż części 570 572 522
e-mail: macii108@vp.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 17:00
Sobota: 7:00 - 13:00