Cena za złomowane auto - co na nią wpływa? Ile można dostać za złomowanie pojazdu w skupie aut?

Złomowanie samochodów osobowych

Przekazanie wyeksploatowanego pojazdu na złomowisko samochodowe to sposób na pozbycie się starego samochodu oraz korzystny zarobek. W artykule odpowiadamy na pytanie, ile można zarobić, oddając auto na złom. Zapraszamy do lektury!

Własny samochód na stałe wpisał się w krajobraz życia mieszkańców współczesnych miast. Z zalet, jakie niesie ze sobą posiadanie pojazdu, korzystają zarówno użytkownicy prywatni, jak i właściciele firm. Intensywna eksploatacja sprawia, że silnik, skrzynia biegów czy inne komponenty auta zużywają się. Oczywiście pierwszym krokiem jest próba naprawy, jednak po kilku czy kilkunastu latach jedynym rozwiązaniem może być oddanie pojazdu na auto szrot.

Profesjonalna stacja demontażu pojazdów to miejsce, gdzie odbywa się bezpieczne i legalne złomowanie samochodów. Procedura rozpoczyna się od dostarczenia auta na złomowisko samochodowe. Decydując się na przekazanie pojazdu do stacji demontażu, musimy pamiętać o przygotowaniu odpowiednich dokumentów (m.in. dowodu osobistego i rejestracyjnego czy ubezpieczenia OC). Tylko wówczas auto szrot będzie mógł przyjąć nasz samochód.

Korzyści z oddania starego i zużytego samochodu do skupu aut

Oddając auto na złom, zyskujemy nie tylko możliwość legalnego wyrejestrowania pojazdu oraz odzyskania części opłaconych składek OC dzięki otrzymanym dokumentom. Stacja demontażu pojazdów zapłaci nam również za przekazane auto, traktując je jako złom, z którego można odzyskać surowce do wtórnego wykorzystania. Wartość wraku jest wyceniania indywidualnie, ale w tekście wskażemy, jak można ją oszacować.

Od czego zależy cena auta oddawanego na złom? Ile można dostać za złomowanie pojazdu? Jakiej ceny za kilogram oczekiwać?

Na wstępie pochylimy się nad tym, od czego zależy cena auta oddawanego na złom. Jeżeli mamy do czynienia z kompletnym, nieuszkodzonym autem, którego rzeczywista waga jest nie mniejsza niż 90% wagi w dowodzie rejestracyjnym, to zwykle odejmowane jest od niej ok. 200 kg. Taka jest przeciętna, sumaryczna waga części niemetalowych. W przypadku niekompletnego auta odejmuje się ok. 1 zł za każdy kilogram brakującej wagi.

W zależności od rodzaju pojazdu użytkownicy mogą spotkać się z różnymi zakresami cen za jeden kilogram masy maszyny. Są one uzależnione od aktualnych cen surowców na rynkach, regionu oraz sytuacji gospodarczej. Samochody osobowe są wyceniane na ok. 50 gr/kg, a pojazdy dostawcze ok. 70 gr/kg. W przypadku ciężarówek oraz autobusów właściciele mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie około 60 groszy za kilogram masy przekazanego złomu.

Złomowanie autobusów

Średnia wycena kompletnego auta osobowego oddawanego do kasacji

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, średnia cena za kompletne auto osobowe oddawane na złom jest uzależniona od rodzaju samochodu oraz lokalizacji stacji demontażu pojazdów.

Zakładając, że przeciętne auto waży od 1200 do 1600 kilogramów, można przyjąć, iż otrzymamy z tytułu jego przekazania na złomowisko samochodowe wynagrodzenie z przedziału ok. 600-800 zł. Należy pamiętać, że ostateczna wycena jest indywidualna.

Zysk ze złomowania przerobionego lub niekompletnego pojazdu

Warto wiedzieć, że zysk ze złomowania przerobionego lub niekompletnego pojazdu różni się od wartości kompletnego samochodu. Auto o masie mniejszej niż 90% oryginalnego modelu jest wyceniane z uwzględnieniem brakującego ciężaru. Zazwyczaj podczas złomowania aut stosuje się opłatę pomniejszającą w wysokości nie większej niż 10 zł za brakujący kilogram masy. Kwota jest ustalana indywidualnie przez konkretną stację demontażu pojazdów.

Odzyskanie części opłaconego ubezpieczenia OC – dodatkowy zysk z zezłomowania starego samochodu

Pamiętajmy, że istnieje legalny sposób na dodatkowy zysk ze złomowania starego samochodu. Odzyskanie opłaconej składki OC to mechanizm, z którego może skorzystać każdy właściciel auta przekazywanego na szrot. Wystarczy, że po otrzymaniu niezbędnych dokumentów posiadacz pojazdu skontaktuje się z ubezpieczycielem i poinformuje go o wyrejestrowaniu samochodu. Można to zrobić telefonicznie, mailowo, a także przez Internet.

Po więcej informacji zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Złomowanie auta a ubezpieczenie OC

Złomowanie samochodów

Dodatkowe oszczędności oferowane przez niektóre stacje demontażu pojazdów

Nie ulega wątpliwości, że przekazanie samochodu do stacji demontażu pojazdów to nie tylko sposób na legalną utylizację wyeksploatowanego auta, lecz również doskonały sposób na dodatkowy zarobek. Oddając pojazd na złomowisko samochodowe zyskujemy również możliwość odzyskania części opłaconej składki OC. To dodatkowy zysk ze złomowania pojazdu w sposób legalny i bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Kolejna korzyść wynikająca ze złomowania samochodu w profesjonalnej stacji demontażu pojazdów to możliwość wzięcia udziału w konkursach organizowanych przez złomowisko. Taką zabawę oferuje swoim klientom auto szrot Macii. Organizujemy loterię, w której do wygrania są wartościowe nagrody – nowe samochody osobowe oraz wysokiej klasy rowery miejskie. Loteria organizowana jest cyklicznie przez cały rok.

Jeżeli Twoje auto uległo uszkodzeniu lub jego naprawa jest nieopłacalna, nie zwlekaj i oddaj je do stacji demontażu pojazdów Macii! Zyskaj wynagrodzenie za przekazany złom i weź udział w loterii, w której możesz wygrać wartościowe nagrody!

Źródło:

https://kb.pl/porady/cena-zlomu-samochodowego-sprawdz-cennik-w-twoim-miescie/

http://www.macii.pl/blog/zlomowanie-pojazdu-a-ubezpiecznie-OC/

http://www.macii.pl/blog/jak-przebiega-zlomowanie-auta/


Loterie

Samochód na złom

MACII

Stacja demontażu pojazdów

Śmiłowo 29e, 64 - 125 Poniec
tel. 695 - 061 - 826
733 70 70 70
Sprzedaż części 570 572 522
e-mail: macii108@vp.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 17:00
Sobota: 7:00 - 13:00